Skip to main content

Węże strażackie kojarzone są zwykle z jednym przeznaczeniem. To w końcu jeden z kluczowych narzędzi pracy strażaka. Tymczasem okazuje się, że wąż strażacki może się przydać stolarzowi. W jakim celu? Zobacz ciekawostkę i film z praktycznego działania.

Wąż strażacki (pożarniczy) to jeden z elementów wodnej armatury pożarniczej. Być może trudno to będzie sobie wyobrazić, ale może on znaleźć także inne, praktyczne zastosowanie. Zobaczcie poniżej jak to jest zrobione!

Wąż strażacki w stolarstwie – w jakim celu?

Nietypowe zastosowanie węże strażackie znalazły w urządzeniach wykorzystywanych w przemyśle drzewnym. Za ich pomocą dociska się długie przedmioty (deski, elementy konstrukcji budowlanych i dachowych) podczas ich klejenia. Jest to tym bardziej praktyczne rozwiązanie jeśli uwzględnimy długi czas klejenia dochodzący do kilku godzin.

Jak to jest zrobione?

Do konstrukcji potrzebny jest wąż strażacki o dowolnej średnicy i długości np. 4 metrów oraz sprężarka zdolna zapewnić ciśnienie min. 4 bar. Do pompowania węża używa się zwykłych zaworów ręcznych 3/2 z blokadą. Jedną stronę zaślepiamy, a do drugiej montujemy przyłączę przez które popłynie sprężone powietrze. Wąż umieszczamy w czymś na kształt rynienki, przykrywamy płaskownikiem o identycznej długości jak wąż strażacki.

Węże strażackie zasilane są sprężonym powietrzem, a ich praktycznie nieograniczona długość i duża wytrzymałość pozwala na docisk podczas wysychania kleju nie powodując uszkodzeń elementów drewnianych.

Po co właściwie to robić? Atut i… jeden mankament.

Mówiąc wprost: to prosta i tania metoda wykonania specjalistycznego oprzyrządowania bez stosowania typowych siłowników pneumatycznych (których nomen omen należałoby wykorzystać wiele) oraz ich rozbudowanego sterowania.

Atutem tego rozwiązania jest fakt, że naprężony wąż strażacki przez który przepływa sprężone powietrze, dociska całą powierzchnię równomiernie na całej długości.

Mankament takiego rozwiązania wiąże się z jednym ograniczeniem – „skokiem” takiego węża, który w przeciwieństwie do możliwości siłownika, jest ograniczony średnicą węża pożarniczego.

Węże pożarnicze w ofercie sklepu air-com.pl: zobacz.

Film: wąż strażacki ze sprężonym powietrzem

https://youtu.be/kBOOdFf_lzQ

Może zainteresuje Cię także: Specyficzny siłownik – muskuł pneumatyczny
Siłowniki pneumatyczne w 24 h: jak to jest robione? [FILM]

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.