Spis treści
Skok siłownika pneumatycznego. Po co i kiedy go właściwie sprawdzać? Robimy to najczęściej w momencie uszkodzenia siłownika, przy jego wymianie lub próbie znalezienia zamiennika. Pokazujemy, jak to zrobić prawidłowo.
Skok siłownika pneumatycznego – definicja
Skok siłownika pneumatycznego to (poza średnicą tłoka) podstawowy parametr niezbędny dla jego właściwego doboru. Prosta definicja mówi, że skok siłownika pneumatycznego to odległość pomiędzy końcem tłoczyska w stanie wsuniętym i wysuniętym.
Określenie skoku siłownika pneumatycznego
Wyliczenie skoku siłownika nie jest problemem dla projektantów lub użytkowników napędów pneumatycznych – skok wynika bezpośrednio z konstrukcji urządzenia i stanowi odległość, na jaką ma się wysunąć tłoczysko siłownika. Więcej problemów wiąże się z wyznaczeniem skoku siłownika, który uległ uszkodzeniu lub został wymontowany z urządzenia w celu jego wymiany lub znalezienia zamiennika.
Nasz poradnik pomoże poradzić sobie w takich sytuacjach. Jak to zrobić?
Skok siłownika pneumatycznego – trzy sposoby
Sposób pierwszy: odczytanie skoku z tabliczki znamionowej
To najprostsza metoda właściwego określenia skoku siłownika (jeśli siłownik posiada tabliczkę znamionową lub etykietę producenta). Producenci różnie podają skok siłownika – poniższy przykład tabliczki pozwala na odczyt skoku.
Sposób drugi: obliczenie skoku dla siłownika standardowego zgodnego z ISO6432, ISO15551, ISO21287, CNOMO
W przypadku siłowników standardowych wyznaczenie skoku siłownika pneumatycznego jest ułatwione, ze względu na to, że jego wymiary określa norma. Dysponując wymiarami gabarytowymi oraz znając średnicę siłownika, można określić dokładny skok siłownika.
Tabela z wymiarami siłowników pneumatycznych zgodnych z ISO 15552
Poniżej ilustrujemy jak tego dokonać.
Najwygodniej jest zmierzyć długość całkowitą, czyli odległość pomiędzy pokrywami (oznaczoną kolorem czerwonym na rysunku) i odjąć odpowiadający jej wymiar z tabeli.
W przypadku siłownika mini zgodnego z ISO 6432 (link do produktu) można także zmierzyć wymiar od pokrywy tylnej do końca tłoczyska (uwaga – w stanie wsuniętym!). Zaletą tego typu pomiaru jest zmierzenie skoku siłownika bez wysunięcia tłoczyska (wysunięcie może być utrudnione ze względu na uszkodzenia siłownika).
Porada praktyczna:
Jeżeli znamy producenta siłownika, to można go poprosić o określenie skoku podając tylko jego średnicę oraz długość tulei okrągłej lub profilowej. Ze względu na zmiany wprowadzane w trakcie produkcji wygodnie też podać rok produkcji.
Sposób trzeci: pomiar skoku siłownika pneumatycznego
Jeśli brak tabliczki znamionowej lub oznaczeń oraz w przypadku wykonań nietypowych, musimy dokonać pomiaru skoku siłownika. Pomiaru skoku dokonujemy na zdemontowanym siłowniku po upewnieniu się, że tłoczysko siłownika swobodnie osiąga położenie wsunięte i wysunięte. Poniżej przedstawiono prostą metodę pomiaru:
Pomiar odległości końca tłoczyska od pokrywy przy wsuniętym tłoczysku. W poniższym przypadku odczyt pokazuje 40 mm:
Przy wysuniętym tłoczysku widzimy pomiar 190 mm.
W powyższym przypadku skok siłownika wynosi 150 mm (190 mm – 40 mm)
Skok siłownika pneumatycznego: podsumowanie.
Pomiar lub obliczenie skoku siłownika jest niezbędne dla prawidłowego doboru zamiennika lub części oryginalnej. Przy bezpośrednim pomiarze skoku należy brać pod uwagę, że producenci wykonują siłowniki z tolerancją skoku “na plus”, czyli rzeczywisty skok siłownika może być dłuższy od podanego na etykiecie o 1,5-2 mm.
Pomiar skoku może być utrudniony lub obarczony błędem, jeżeli siłownik uległ uszkodzeniu lub zatarciu, co uniemożliwia określenie położenia końcowego i początkowego tłoczyska.
Może zainteresuje Cię także nasz dynamiczny film:
Siłowniki pneumatyczne w 24 h – jak je robimy?