Zawór szybkiego spustu określany jest także jako zawór odpowietrzający. To formalnie zawór rozdzielający trójdrogowy należący do grupy elementów sterujących kierunkiem przepływu sprężonego powietrza. Jaka jest jego budowa, ile kosztuje, gdzie znajduje zastosowanie?
Zawór szybkiego spustu w instalacji
Tego dowiesz się z mojego wpisu:
Czym jest zawór szybkiego spustu
Do czego służą zawory szybkiego spustu
W jakim celu stosuje się zawory odpowietrzające
Jaka jest zasada działania zaworu?
W jaki sposób montowane są zawory szybkiego spustu w układach sterowania?
Czym jest zawór szybkiego spustu?
Zawór szybkiego spustu, określany jest także jako zawór odpowietrzający. To formalnie zawory rozdzielające 3-drogowe należące do grupy elementów sterujących kierunkiem przepływu sprężonego powietrza. Schemat zaworu szybkiego spustu przedstawia poniższy rysunek.
Do czego służą zawory szybkiego spustu?
Nazwa elementu wskazuje obszar ich zastosowanie, zatem jestem pewien, że domyślacie iż stosuje się je do szybkiego odpowietrzania układów pneumatycznych.
W praktyce oznacza to, że dzięki zaworom szybkiego spustu można skutecznie przyspieszać ruchy robocze poprzez szybkie odpowietrzanie siłowników pneumatycznych.
To jest właśnie główne ich zastosowanie.
W jakim celu stosuje się zawor szybkiego spustu?
Zawory szybkiego spustu zostały zaprojektowane aby odpowietrzanie np. siłowników pneumatycznych nie odbywało się poprzez zawór rozdzielający sterujący siłownikiem, tylko bezpośrednio z przyłącza siłownika. Takie zastosowanie znacznie przyspiesza opróżnianie komory siłownika i eliminuje efekt przepływu powietrza na długiej drodze w przewodzie oraz ograniczenie przepływu w samym rozdzielaczu.
Zawór szybkiego spustu – zasada działania
Zawór szybkiego spustu wykonany jest zwykle w formie odlewu lub korpusu z aluminium i posiada przyłącza gwintowane. Przełączanie dróg w zaworze odbywa się samoczynnie a elementem przełączającym jest specjalna uszczelka kształtowa.
Poniższe rysunki ilustrują działanie zaworu szybkiego spustu:
1️⃣ w kierunku od siłownika do zaworu rozdzielającego (szybkie odpowietrzanie)
2️⃣ w kierunku od rozdzielacza do siłownika
W jaki sposób montowane są zawory szybkiego spustu w układach sterowania?
Zawory szybkiego spustu muszą być odpowiednio zamontowane w celu zapewnienia prawidłowości ich działania. Najczęściej zawory szybkiego spustu są wkręcane w przyłącze siłownika pełniąc rolę złączki. Zastosowanie pary zaworów szybkiego spustu umożliwia szybkie ruchy siłownika w dwóch kierunkach.
Na rysunku przedstawiam prawidłowe podłączenie zaworu szybkiego spustu w układzie sterowania siłownikiem pneumatycznym.
Wtykowy zawór szybkiego spustu
Jak pisałem na wstępie: zawory szybkiego spustu są montowane zwykle bezpośrednio w przyłącza siłownika pneumatycznego. Jest to typowe zastosowanie elementów, ale występują wykonania zaworów szybkiego spustu do montażu in-line ze złączkami wtykowymi.
Ten typ zaworów odpowietrzających nadaje się do odpowietrzania nie tylko siłowników pneumatycznych, ale także linii (przewodów) zasilających inne urządzenia pneumatyczne lub odcinków instalacji pneumatycznych.
Zawory szybkiego spustu: podsumowanie
▶️ zawory szybkiego spustu znacznie skracają cykle pracy siłowników pneumatycznych poprzez bezpośrednie odpowietrzane komór z pominięciem zaworów rozdzielających co wpływa na zwiększenie wydajności pracy maszyn i urządzeń.
▶️ zawory odpowietrzające działają automatycznie kierując wypływające powietrze z komory siłownika pneumatycznego do atmosfery.
▶️ podczas montażu należy zwrócić uwagę na prawidłowe ich podłączenie zgodnie ze schematem.
▶️ zalecamy zamontowanie stożkowych tłumików hałasu do w celu ograniczenia efektów akustycznych.
▶️ do odpowietrzania urządzeń pneumatycznych lub odcinków instalacji pneumatycznych może posłużyć wtykowy zawór szybkiego spustu.