fbpx

Naprawa zaworu kulowego – czy naprawdę warto to robić?

Lipiec 9, 2019 9:44

Zawory kulowe są niezbędne w niemal wszystkich instalacjach, w których medium robocze stanowi ciecz lub gaz. Wykorzystuje się je w celu sterowania przepływem. Co robić gdy zawór kulowy ulegnie uszkodzeniu? Jak uszczelnić zawór kulowy i czy jest to rozwiązanie idealne? Zobacz nasz krótki poradnik.

Zawory kulowe nie powinny służyć do regulacji natężenia przepływu, ale raczej do zamknięcia lub otwierania. Tym samym zawór kulowy przeważnie pełni również funkcję zabezpieczenia, gdyż w razie potrzeby, np. awarii, umożliwia błyskawiczne odcięcie przepływu.

Bez zaworu kulowego praca instalacji jest mocno zaburzona lub wręcz całkowicie niemożliwa.

Konstrukcja zaworu kulowego

Jest dość prosta, ponieważ składa się on przede wszystkim z korpusu, rączki oraz przymocowanej do niej kuli.

To właśnie ustawienie kuli w odpowiedniej pozycji decyduje o przepuszczalności medium roboczego lub też o jego zablokowaniu. Ze względu na funkcje pełnione przez zawory tego typu, niezbędna jest ich całkowita szczelność. Niestety, elementy te ulegają zużyciu, przez co mogą pojawiać się rozszczelnienia. Zwykle możliwe jest wtedy wykonanie naprawy zaworu. Jak ją przeprowadzić? Czy warto to robić?

Zawór kulowy – problemy

Zawory kulowe przeważnie pracują w trudnych lub wręcz ekstremalnych warunkach. Ogromny poziom wilgoci czy wysokie temperatury to główne czynniki, które zagrażają tym elementom. Mimo, że do konstrukcji zaworów wykorzystuje się najodporniejsze materiały, czasami dochodzi do pęknięć i rozszczelnień. Najczęściej problem dotyczy korpusu zaworu. Co zrobić w takiej sytuacji?

Pęknięcia w korpusie

Pęknięcie na korpusie może być nieznaczne i nie powodować obniżenia sprawności zaworu. Niestety, zwykle z czasem awaria się pogłębia, a zawór nie tylko traci sprawność, ale również staje się zagrożeniem dla funkcjonowania całej instalacji. Dlatego też, kiedy tylko powstanie jakakolwiek szczelina, najlepiej jak najszybciej wymienić zawór. Nawet uszczelnienie korpusu nie zapobiega bowiem pogłębianiu się awarii. Niemniej jednak czasami nie jest możliwa natychmiastowa wymiana zaworu, nie można również wyłączyć instalacji.

Jak uszczelnić zawór kulowy – rozwiązanie tymczasowe

Rozwiązaniem tymczasowym w postaci uszczelnienia korpusu jest zastosowania szczeliwa (kliknij w nazwę by poznać szczegóły). Po ułożeniu w miejscu szczeliny cienkiej warstwy szczeliwa, konieczne jest odczekanie do momentu, aż dojdzie do całkowitego wyschnięcia nałożonej masy. Następnie po oczyszczeniu danego obszaru należy nałożyć drugą warstwę szczeliwa i znów poczekać, a potem oczyścić korpus zaworu.

 

Naprawa zaworu kulowego – czy warto?

Uzupełnienie pęknięcia szczeliwem to skuteczny sposób na uszczelnienie korpusu zaworu kulowego. Dlatego też, kiedy konieczne jest jak najszybsze uruchomienie instalacji po awarii, warto skorzystać z tego rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że naprawa zaworu kulowego poprzez uszczelnienie korpusu szczeliwem nie rozwiązuje problemu na stałe. Nawet po uzupełnieniu szczeliny materiałem uszczelniającym należy się bowiem spodziewać, iż korpus nadal będzie pękał.

Zatem kiedy tylko jest to możliwe, koniecznie trzeba dokonać wymiany zaworu. Najlepiej zlecić to fachowcom, którzy dobiorą odpowiedni model zaworu oraz zadbają o jego profesjonalny, a więc również bezpieczny montaż.

Poznaj ofertę zaworów kulowych: sklep air-com.pl

Zawory kulowe QUICK LINE: zobacz produkt

Chcesz do nas dołączyć?

Zobacz kim jesteśmy i poznaj aktualne oferty pracy