Naprawa zaworu kulowego – czy warto to robić?

9 lipca, 2019 9:44

Zawory kulowe są niezbędne w niemal wszystkich instalacjach przesyłających ciekłe i gazowe media robocze. Wykorzystuje się je do sterowania kierunkiem przepływu lub do jego odcinania. Co robić gdy zawór kulowy ulegnie uszkodzeniu? Jak uszczelnić zawór kulowy i czy jest to rozwiązanie idealne? Zobacz nasz krótki poradnik.

Zawory kulowe nie mogą służyć do regulacji natężenia przepływu, ale do jego zamknięcia lub otwierania. Tym samym zawór kulowy przeważnie pełni również funkcję zabezpieczenia, gdyż w razie potrzeby, np. awarii, umożliwia błyskawiczne odcięcie dopływu medium roboczego.

Bez zaworu kulowego praca instalacji jest mocno zaburzona lub wręcz całkowicie niemożliwa.

Konstrukcja zaworu kulowego

Jest dość prosta, ponieważ składa się on przede wszystkim z korpusu i rączki oraz elementu sterującym przepływem czyli kuli.

To właśnie ustawienie kuli w odpowiedniej pozycji decyduje o otwarciu przepływu lub też o jego odcięciu. Ze względu na funkcje pełnione przez zawory tego typu, niezbędna jest ich całkowita szczelność. Niestety, elementy te ulegają zużyciu, przez co mogą pojawiać się nieszczelności. Zwykle możliwe jest wtedy wykonanie naprawy zaworu. Jak ją przeprowadzić? Czy warto to robić?

Zawór kulowy – problemy

Zawory kulowe przeważnie pracują w trudnych lub wręcz ekstremalnych warunkach. Bardzo duży poziom wilgoci oraz wysokie temperatury to główne czynniki, które zagrażają tym elementom. Mimo, że do konstrukcji zaworów wykorzystuje się najodporniejsze materiały, czasami dochodzi do pęknięć i rozszczelnień. Najczęściej problem dotyczy korpusu zaworu. Co zrobić w takiej sytuacji?

Pęknięcia w korpusie

Pęknięcie korpusu może być nieznaczne i nie powodować obniżenia sprawności zaworu. Niestety, zwykle z czasem pęknięcie może ulec powiększeniu, a zawór nie tylko traci sprawność, ale również staje się zagrożeniem dla funkcjonowania całej instalacji. Dlatego też, kiedy tylko powstanie jakakolwiek szczelina, najlepiej jak najszybciej wymienić zawór. Nawet doraźne uszczelnienie korpusu nie zapobiegnie bowiem jego awarii. Niemniej jednak są sytuacje kiedy nie jest możliwa natychmiastowa wymiana zaworu, zwłaszcza gdy nie można wyłączyć instalacji z ruchu.

Jak uszczelnić zawór kulowy  [rozwiązanie tymczasowe]

Rozwiązaniem tymczasowym w postaci uszczelnienia korpusu jest zastosowania szczeliwa (kliknij w nazwę by poznać szczegóły). Po ułożeniu w miejscu szczeliny cienkiej warstwy szczeliwa, konieczne jest odczekanie do momentu, aż nastąpi całkowite wyschnięcia nałożonej masy. Następnie po oczyszczeniu danego obszaru należy nałożyć drugą warstwę szczeliwa i znów poczekać, a potem oczyścić korpus zaworu.

Naprawa zaworu kulowego – czy warto?

Uzupełnienie pęknięcia szczeliwem to skuteczny sposób na doraźne i tymczasowe uszczelnienie korpusu zaworu kulowego. Dlatego też, kiedy konieczne jest jak najszybsze uruchomienie instalacji po awarii, warto skorzystać z tego rozwiązania.

Należy jednak pamiętać, że naprawa zaworu kulowego poprzez uszczelnienie korpusu szczeliwem nie rozwiązuje problemu na stałe. Nawet po uzupełnieniu szczeliny materiałem uszczelniającym należy się bowiem spodziewać, iż korpus nadal będzie pękał.

Zatem kiedy tylko jest to możliwe, koniecznie trzeba dokonać wymiany zaworu kulowego. Najlepiej zlecić to fachowcom, którzy dobiorą odpowiedni model zaworu oraz zadbają o jego profesjonalny, a więc również bezpieczny montaż.

Chcesz do nas dołączyć?

Zobacz kim jesteśmy i poznaj aktualne oferty pracy