Transkrypcja filmu: Reduktor ciśnienia - Kluczowe informacje oraz zastosowanie.
Tekst został wygenerowany automatycznie ze ścieżki dźwiękowej filmu.
Cześć, dzień dobry. Tematem dzisiejszego odcinka będą reduktory.
Na początek może jakaś krótka klasyfikacja, jak ja je dzielę i jak najczęściej. Z jakimi najczęściej się spotykałem na rynku to na pewno reduktory sieciowe. Tak jak tutaj widzimy pełna gama, mniejsze, większe w zależności od potrzeb klienta. Drugie z reduktorów, które bardzo często funkcjonują na naszym rynku to reduktory na budowę i tutaj mamy tego typu przedstawiciela.
Tutaj jest reduktor kulowy. Z reguły te reduktory naukowe redukują z wysokich ciśnień, czyli z 250 300. Gaz jest dostarczany i transportowany i później już na potrzeby pracy. To ciśnienie musi być redukowane do niższego ciśnienia po to, aby te urządzenia. W tym przypadku mamy akurat palnik do spawania twardego lutu.
No musi być że tak powiem obniżone do ciśnienie aby aby ten palnik mógł działać. Oraz ostatnie to duże reduktory przeznaczone do wysokich ciśnień. Do bardzo dużych przepływów. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi średnic rurociągów. Są dobre do reduktorów sieciowych, bo na nich chciałbym się skupić.
Z tego względu, że używamy ich najczęściej jeśli chodzi o naszą branżę i nasze zastosowanie. To są podstawowe reduktory, które na pewno możecie Państwo spotkać na swoich liniach produkcyjnych, na sieciach sprężonego powietrza lub innych mediach. Bo tak jak mówiłem reduktory nie są tylko doskonałego powietrza.
Podstawowe w zakresie regulacji od 0 do 10 16 bar. Takie, które które najczęściej sprzedajemy i najczęściej używają nasi klienci. Kolejne reduktory to już reduktory precyzyjne. Tutaj mamy na przykład tego typu reduktor, to jest reduktor produkcji firmy SMC. Widzimy z bardzo małym przyłączem, z niewielkimi przepływami w granicach 300 litrów, 300 400 litrów na minutę.
Natomiast bardzo precyzyjnie tym reduktorem możemy regulować to ciśnienie chociażby w warunkach laboratoryjnych, gdzie do danego zadania do danego. Podczas badania musimy mieć konkretne ciśnienie, dość precyzyjne. Ten akurat reduktor potrafi regulować to sprężone powietrze od 5 setnych do dwóch bar.
Wspomniałem o rowerach nisko ciśnieniowych, natomiast również dysponujemy recepturami. I używane są reduktory wysoko ciśnieniowe. Tak jak w tym przypadku. Ten reduktor może pracować na ciśnieniu do 40 bar. Te reduktory już nie są tak często spotykane. Te reduktory występują. W obszarach, gdzie wymagane jest to wyższe ciśnienie.
Tych przykładów naprawdę można mnożyć wiele, bo ilu producentów, tyle wykonań, ilu producentów, tyle koloru. Bo chociażby tutaj widzimy na tym stole, jak one między sobą się różnią. Natomiast powtórzę to ponownie, zasada działania jest dokładnie taka sama, czyli obniżamy ciśnienie z wyższego. Na niższe.
Co do samego zastosowania myślę wszędzie tam, gdzie następuje niebezpieczeństwo uszkodzenia urządzeń w momencie zasilenia tych urządzeń wysokim ciśnieniem. Nie ukrywam, że często też o tym kliencie zapominają. Ciśnienia. Sprężarka z reguły jest 10 miarowe i jeśli takie ciśnienie puścimy gdzieś w układ A mamy dość precyzyjne urządzenia, które niestety te ciśnienie dla których niestety to ciśnienie za wysokie, to wtedy naturalnie może nastąpić uszkodzenie tego układu.
Dlatego też w tego typu układach należy i bezwzględnie należy. Użyć reduktor ciśnienia, który precyzyjnie nam to ciśnienie wyreguluje i za reduktorem. Jeśli to ciśnienie jest prawidłowo wyregulowane, nie ma możliwości, aby nastąpił wzrost tego ciśnienia. Jednocześnie zabezpiecza to cały układ przed właśnie jakimiś niepotrzebnymi uszkodzeniami.
Oczywiście może paść pytanie no tak, ale ktoś przyjdzie i przekręci to pokrętło. Oczywiście tak się może zdarzyć. Natomiast przy edytorach również mamy na to rozwiązanie, bo występują reduktory. Który to jest możliwość zabezpieczenia chociażby kłódką tego pokrętła, którym następuje regulacja tego sprężonego powietrza i wtedy jesteśmy bezpieczni.
Jako kierownik, jako szef utrzymania ruchu, że w danych obszarach ciśnienie nie zostanie zmienione.
Jeśli chodzi o konstrukcję. Pomimo tego, że te reduktory wyglądają różnie od siebie. Natomiast zasada działania jest we wszystkich dokładna. Tak, dokładnie taka sama. Czyli mamy wejście do reduktora oraz wyjście. Celem były te reduktory. Wyposażone są tu również manometry. Manometr wskazuje ciśnienie zadane, czyli ciśnienie, które ustawimy na reduktorze.
Bez względu na to co tutaj będzie do środka nam wpadało, czyli ciśnienie 10, 15, 18 w zależności od tego jaki mamy układ w sieci. Reduktorem ustawiamy precyzyjnie potrzebne dla nas ciśnienie. W danej instalacji. Następnie myślę, że to będzie Państwo bardziej interesowało co mamy w środku wszelką sprężynę.
Oraz to co wspominałem akurat w tym rozwiązaniu membrana jest w wersji zintegrowanej z tym budzikiem prowadzącym. I tutaj już mamy korpus. Reduktora. Tu widzimy otwór, przez które powietrze wpada. Następuje jego redukcja w tym właśnie miejscu przez te drobne elementy i następnie powietrze wydostaje się na zewnątrz.
Bardzo istotna rzecz, o której często wspomina w naszych filmach to sposób podłączenia. Każdy z tych reduktorów, który byśmy tutaj wzięli do ręki. Ma oznaczone wejście i wyjście. Jest to bardzo istotne z tego względu, że byśmy podłączyli ten ma ten reduktor odwrotnie. Nie będzie on po prostu działał.
Będziemy mieli błąd, brak możliwości regulacji.
Przyrody. Teraz należy zwrócić jeszcze uwagę na dwa podstawowe parametry. Pierwsze to właśnie ciśnienie, o którym mówię od samego początku. Musimy zwrócić uwagę na parametr ciśnienia zasilającego, czyli tego ile mamy w układzie sprężonego powietrza oraz drugi. Druga bardzo ważna rzecz to ciśnienie wyjściowe po reduktorze.
Ciśnienie wyjściowe po reduktorze może być dowolnie ustawiane, o czym już mówiłem wcześniej, natomiast. Zawsze ten reduktor musimy dobrać do odpowiedniego ciśnienia, dlatego, że jeśli damy za mały lub za duży zakres tego ciśnienia, nie będzie on prawidłowo działał. Także na to należy zwrócić szczególną uwagę przy doborze reduktora.
Drugi bardzo istotny parametr to oczywiście przepływ. Z tego względu, że reduktory są dobierane do zapotrzebowania danego układu. Możemy wziąć chociażby tego typu mały reduktor z przyłączem 1/4 cala i tak jak mówiłem tutaj przepływy będą w granicach 300 400 litrów. Ale możemy wziąć duże reduktory z przyłączem pół cala cal, gdzie ten przepływ będzie dużo większy.
Od kilku do kilkunastu tysięcy litrów na minutę sprężonego powietrza I to nam gwarantuje prawidłową pracę. Bo jeszcze ten reduktor będzie źle dobrany. To o czym wspomniałem wcześniej. Te parametry nie będą parametrami dobranego do danego układu. No wtedy będziemy mieli problem, jeśli chodzi o poprawną pracę instalacji.
To tyle jeśli chodzi o dzisiejszy odcinek reduktora sprężonego powietrza. Do zgłębienia wiedzy zapraszam do. Odwiedzenia naszej bazy wiedzy lub też strony internetowej, na której to dzielimy się szczegółowymi informacjami co do reduktorów. Znajdzie się tam wszystkie parametry, o których mówiłem w tym filmie.
Zapraszam również do subskrybowania naszego kanału, do zadawania pytań, bo to jest dla nas motorem napędowym na kolejne odcinki.