Skip to main content

Często w moich artykułach publikowanych w naszej Bazie Wiedzy pojawia się temat zaworów rozdzielających. Tym razem zostanie omówiona specjalna ich odmiana – zawory NAMUR. Są one o tyle ciekawe, że zostały zaprojektowane z myślą o konkretnym zastosowaniu – sterowaniu napędami obrotowymi (wahadłowymi). Interesujące jest to, że Norma NAMUR została powszechnie przyjęta jako standard podłączenia zaworów w napędach pneumatycznych obrotowych, co nie jest tak oczywiste jeżeli chodzi o normalizację w obszarze zaworów rozdzielających.

Sama nazwa normy jest też dość oryginalna i w branży krąży kilka anegdot (nie nadających się do przytoczenia), związanych z nadaniem tej normie nazwy pewnego belgijskiego miasteczka u ujścia rzeki Sambry.

Zawory NAMUR - specyficzna wersja zaworów znormalizowanych - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Zawory i elektrozawory –
– ponad 130 tys. wariantów

Tego dowiesz się z artykułu

  • Co charakteryzuje standard NAMUR podłączenia zaworu do napędu obrotowego? 
  • W jakim celu stosuje się rozdzielacze NAMUR?
  • Jaka jest zaleta używania zaworów NAMUR?
  • Czy napędy pneumatyczne obrotowe posiadają tylko przyłącze NAMUR?
  • Jak wykonane jest przyłącze NAMUR w zaworze rozdzielającym?
  • Jakie typy rozdzielaczy wykonywane są z przyłączem NAMUR?
  • Jakie dodatkowe elementy można stosować do zaworów NAMUR?

Zapraszam do lektury!

Zawór NAMUR

Zawór NAMUR

Czym jest standard NAMUR podłączenia zaworu do napędu obrotowego?

Norma NAMUR a dokładnie VDI/VDE 3845 (NAMUR) określa wymiary otworów zasilających i montażowych, które są wykonywane zarówno w korpusie napędu jak i w zaworze rozdzielającym tak, aby można było zamocować rozdzielacz bezpośrednio na napędzie pneumatycznym. Norma obejmuje przyłącza w zaworze i w siłowniku obrotowym o wielkości G1/8” – G1/4” (NAMUR 1) oraz G3/8” – G1/2” (NAMUR 2).

Elektrozawory pneumatyczne – zobacz nasz filmowy poradnik!

W jakim celu stosuje się rozdzielacze NAMUR?

Głównym zadaniem rozdzielaczy zgodnych z normą VDI/VDE 3845 (NAMUR) jest sterowanie napędami pneumatycznymi obrotowymi jednostronnego i dwustronnego działania. Napędy te zwykle służą do otwierania/zamykania np. zaworów kulowych lub przepustnic. W pneumatyce zawory razem z napędami nazywane są częściej (ze względu na jasną definicję działania) zaworami otwieranymi sprężyną lub zaworami zamykanymi sprężyną.

Zawory pneumatyczne (zawory sterowane pneumatycznie)

Zawory pneumatyczne
(zawory sterowane pneumatycznie)

Jakie są zalety używania zaworów NAMUR?

Zalety stosowania zaworów NAMUR można ująć w czterech punktach:

  • podstawową zaletą zaworów NAMUR jest możliwość zamontowania (przykręcenia) do napędu pneumatycznego, przez co tworzy się gotowy do zabudowania na np. zaworze kulowym zespół sterująco-napędowy,
  • bezpośredni montaż sprzyja skuteczności i dynamice sterowania (czas przesterowania napędu, szybkość odpowietrzenia dla napędów ze sprężynami), ze względu na ograniczenie tzw. objętości szkodliwych,
  • brak konieczności wykonania podłączenia do napędu z użyciem złączek i przewodów,
  • możliwość zamiennego stosowania rozdzielaczy NAMUR od wielu dostawców.

Czy napędy pneumatyczne obrotowe posiadają tylko przyłącze NAMUR?

Napędy pneumatyczne obrotowe posiadają zarówno możliwość zastosowania zaworu w standardzie NAMUR, można nimi również sterować “zwykłymi” rozdzielaczami. Podłączenie powietrza w napędzie obrotowym to dwa otwory gwintowane, w które można wkręcić np. złączki wtykowe lub złączki skręcane. Rozstaw tych otworów jest zgodny z NAMUR, więc te same otwory wykorzystuje się stosując rozdzielacze NAMUR

Zawory NAMUR - specyficzna wersja zaworów znormalizowanych - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Przyłącze NAMUR w napędzie obrotowym

Napęd pneumatyczny z przyłączami NAMUR

Napęd pneumatyczny z przyłączami NAMUR

Zawory NAMUR Airtec

Zawory 3/2, 5/2 i 5/3
NAMUR, seria PN-05 – Airtec

Jak wykonane jest przyłącze NAMUR w zaworze rozdzielającym?

  • Zawory znormalizowane NAMUR (NAMUR 1 i NAMUR 2) to zawory płytowe posiadające standardowe przyłącza wyjściowe (oznaczenie 2 i 4), pasujące do przyłączy wykonanych na korpusach napędów pneumatycznych (siłowników obrotowych).
  • Przyłącza wyjściowe w zaworze nie są gwintowane.
  • Przyłącza zasilające i odpowietrzające są gwintowane
  • Uszczelnienie pomiędzy zaworem a napędem może być wykonane za pomocą oringów lub uszczelki płaskiej.
Przyłącze NAMUR w zaworze 5/2 G1/4

Zawór 5/2 G1/4 z przyłączem NAMUR

Zawory pneumatyczne (zawory sterowane pneumatycznie)

Elektrozawory NAMUR 3/2 i 5/2
G 1/4″, seria V30 – E-mc

Jakie typy rozdzielaczy (zaworów rozdzielających) wykonywane są z przyłączem NAMUR?

Najbardziej popularnym typem rozdzielaczy z przyłączem NAMUR są elektrozawory o funkcjach 3/2 i 5/2, monostabilne i bistabilne.

Można również spotkać zawory NAMUR 3/2, 5/2 i 5/3 sterowane pneumatycznie firmy Airtec (zobacz w sklepie). Zawory te do sterowania wymagają sygnału pneumatycznego, który może być podawany np. z wyspy zaworowej.

Spotyka się także zawory ręczne z dźwignią posiadające przyłącze NAMUR.

Chcę zwrócić uwagę, że w naszej ofercie znajdują się także uniwersalne zawory rozdzielające 3/2 – 5/2 G ¼” (zobacz w sklepie), w których funkcję można dowolnie wybierać poprzez odpowiednie ustawienie uszczelki.

Przypominam, że do sterowania napędami dwustronnego działania używa się zaworów o funkcji 5/2, a do napędów z powrotem sprężyną rozdzielaczy o funkcji 3/2.

Schemat zaworu NAMUR 5/2 i 3/2

Jakie dodatkowe elementy można stosować do zaworów NAMUR?

Ze względu na płytowy sposób montażu do zaworów 3/2 i 5/2 NAMUR można stosować płyty z zaworami dławiąco-zwrotnymi do regulacji prędkości ruchu napędu (prędkości zamykania/otwierania np. zaworu kulowego z napędem). Płyty montowane są pomiędzy napędem a rozdzielaczem.

Płyty z zaworami dławiąco-zwrotnymi Airtec

Płyty z zaworami dławiąco-zwrotnymi
do zaworów NAMUR – Airtec

Podsumowanie

Zawory rozdzielające z przyłączem NAMUR to najlepsze i sprawdzone rozwiązanie dla sterowania pneumatycznym napędem obrotowym (wahadłowym). Bezpośredni montaż na napędzie znacznie poprawia jego działanie i ułatwia czynności serwisowe. Zachęcam do kontaktu z naszymi specjalistami w zakresie sterowania, którzy pomogą w doborze właściwego zaworu kulowego odpowietrzającego. Zapraszam również do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta, w celu zapoznania się z ofertą firmy Air-Com Pneumatyka-Automatyka.

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.