Skip to main content

Wybór uszczelnienia do siłownika pneumatycznego to z pozoru temat banalny. Ale jak pokazuje przykład naszego klienta, konkretne rozwiązanie problemu wpływa na oszczędność czasu i eliminuje kosztowne przestoje w pracy.

Firma stosująca siłowniki pneumatyczne w zasuwach klapowych na silosach z ziarnem rzepaku miała problem związany z częstą koniecznością wymiany uszczelnień na tłoczyskach w siłownikach. Wymiana była czynnością prostą, ale ze względu na konieczność demontażu siłownika powodowała przestoje i konieczność utrzymywania zapasowych siłowników do wymiany.

Ciekawostki pneumatyczne: uszczelnienia do siłownika pneumatycznego

Problem: uszkodzenia uszczelnienia i pierścienia zgarniającego

Problem spowodowany był ściernymi własnościami ziarna, które transportowane sprężonym powietrzem osiągało duże prędkości i uderzając w standardowe uszczelnienie ścierało je aż do całkowitego zaniku.

Rozwiązanie: specjalne uszczelnienia do siłownika pneumatycznego

Rozwiązaniem było zastosowanie specjalnych dzielonych uszczelnień spełniających także rolę zgarniacza. Część zgarniającą w takim uszczelnieniu wykonano z bardzo wytrzymałego tworzywa odpornego na ścieranie i uderzenia ziaren, co całkowicie rozwiązało problem.

Wymiana takiego uszczelnienia odbywa się co rok, a nie, jak w przypadku standardowych uszczelnień, co 2 tygodnie.

Może zainteresuje Cię także nasz film: Akcesoria do siłowników pneumatycznych

Zobacz nasze produkty: Komplety naprawcze do siłowników serii CADD-EL oraz serii CADD-MA
Rafał Piszcz

Mgr. inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.