Spis treści
Detale wykonywane w procesie produkcji często są zanieczyszczone. Zanieczyszczeniami tymi mogą być pyły, wilgoć, wióry oraz inne odpady stałe, które należy usunąć aby kolejne procesy mogły przebiegać bezproblemowo. Korzystanie z odmuchu (stałego lub przerywanego) może być obarczone nadmiernymi kosztami, a także często okazuje się być niewystarczające do usunięcia niektórych zanieczyszczeń. Rozwiązaniem może być użycie działa pneumatycznego.
Jak jest zbudowane działo pneumatyczne?
Budowa działa pneumatycznego jest bardzo prosta. Składa się ono z dwóch zaworów, zbiornika sprężonego powietrza oraz rury zakończonej zwężką lub dyszą. Szczegółowy dobór komponentów zależy od tego, jakiej siły nadmuchu potrzebujemy w danym przypadku.
Jak to działa?
Zbiornik ciśnieniowy (sprawdź naszą ofertę zbiorników ciśnieniowych) podłączony jest do instalacji sprężonego powietrza. Zawór przed zbiornikiem otwiera się, zbiornik napełnia się powietrzem, po czym zawór się zamyka. Gdy zawór zamontowany za zbiornikiem dostaje sygnał do „strzału”, otwiera się i całe zmagazynowane w zbiorniku powietrze „strzela” w czyszczony element.
Zalety działa pneumatycznego
Dzięki zastosowaniu zbiornika nie musimy w trybie ciągłym dostarczać sprężonego powietrza, tak jak przy klasycznym odmuchu. Siła, z którą uderza powietrze, bez problemu usuwa wszystkie nagromadzone trudne zanieczyszczenia. Z ilości powietrza, jakiej potrzebujemy użyć przy „strzale”, bezpośrednio wynika pojemność zbiornika ciśnieniowego, zastosowanego w konstrukcji naszego „działa”.
Koszt wykonania takiego działa jest stosunkowo niewielki a inwestycja bardzo szybko się zwraca.