Skip to main content

Stocznie, branża spożywcza, produkcja mebli czy hutnictwo – w niemal każdej gałęzi przemysłu wykorzystuje się sprężone powietrze. Aby praca z jego wykorzystaniem była w pełni wydajna potrzebna jest sprężarkownia. Powietrze musi być czyste, a cały system wydajny. Kluczem do sukcesu w tym względzie jest odpowiednio zaprojektowana i wykonana sprężarkownia.

Sprężarkownia w firmie produkcyjnej, w serwisie, w zakładzie przemysłowym

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wdrażaniu projektu budowy sprężarkowni. Dzielimy się swoim doświadczeniem prezentując wybrane realizacje. Zachęcam do lektury!

Sprężarkownia – czy jest potrzebna?
Rozmiar… ma znaczenie
Wentylacja sprężarkowni
Problematyczny kondensat
Zbyt niska temperatura w sprężarkowni
Nasze przykładowe realizacje

Sprężarkownia – czy jest potrzebna?

Choć często spotykanym zjawiskiem jest brak specjalnie przeznaczonego miejsca przechowywania kompresora, to jest ono niezbędne do poprawnego działania całego systemu. Wydzielona, a następnie odpowiednio przygotowana przestrzeń zapewni wysoką wydajność pracy i znacząco zmniejszy ilość usterek i przestojów, pozytywnie wpływając na finanse całej firmy.

Rozmiar… ma znaczenie

Sprężarkownia powinna być w budynku łatwo dostępna i na tyle duża, aby w łatwy sposób umożliwić serwisowanie. Zaleca się, aby odstępy sprężarki od ścian pomieszczenia wynosiły co najmniej 1 m. Należy również zatroszczyć się o czystość powietrza w pomieszczeniu i nie traktować go jako schowka.

Zbyt duża ilość przedmiotów nie tylko utrudnia dostęp do poszczególnych elementów systemu, ale także wpływa na ilość kurzu oraz zanieczyszczeń, które mogą dostać się kompresora i do sprężonego powietrza.

Sprężarkownia - wymagania i zasady projektowania - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Wentylacja sprężarkowni

Poza odpowiednią ilością miejsca, kluczowa dla wydajnej pracy kompresora będzie wentylacja sprężarkowni. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie prostego kanału, za pomocą którego doprowadzimy powietrze do urządzenia.

Warto rozważyć montaż specjalnej siatki wyłapującej zanieczyszczenia, śnieg i deszcz. Pozwoli to znacznie zmniejszyć ilość szkodliwych cząsteczek, które są potencjalnym zagrożeniem dla naszego urządzenia. Należy pamiętać także o odpowiednim przekroju kanału. Jego rozmiar powinien odpowiadać wlotowi sprężarki, tylko wtedy będziemy mieć pewność, że całość układu pracuje z maksymalną wydajnością.

Sprężarkownia - wymagania i zasady projektowania - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Gdy kanał doprowadzający powietrze jest już gotowy, pora na kolejny krok.

Sprężarka wytwarza dużą ilość ciepła

Należy je odprowadzić. Brak odpowiedniej wentylacji może spowodować przegrzanie urządzenia i jego uszkodzenie. Należy  przestrzegać zasady, że różnica temperatur pomiędzy sprężarkownią a przestrzenią zewnętrzną nie powinna wynosić więcej niż 7 stopni Celsjusza. Brak respektowania tego prostego warunku naraża firmę na straty wywołane przestojami lub nieefektywnym działaniem sprężarki. Ciepło możemy odprowadzić  do innych pomieszczeń (co zapewni dodatkowe ogrzewanie), lub na zewnątrz budynku.

Problematyczny kondensat

Kondensat to ciecz będąca mieszaniną wody i olejów, powstała w wyniku pracy sprężarki. Po schłodzeniu w komorze końcowej musi zostać usunięta. Służą do tego specjalne zawory, które pozwalają na opróżnienie kompresora bez strat ciśnienia.

Należy jednak pamiętać, że zabronione jest wyrzucanie kondensatu bez uprzedniego oczyszczenia. Zgodnie z polskim prawem substancja nie powinna zawierać więcej niż 15 mg węglowodorów ropopochodnych na litr wody. Filtrację umożliwiają specjalne separatory, które wyłapują szkodliwe dla środowiska cząsteczki.

Konieczność bieżącego usuwania kondensatu sprawia, że każda kompresorownia powinna być wyposażona w kratkę kanalizacyjną.

Zobacz jeden z produktów: Spusty kondensatu
Dowiedz się więcej: Rodzaje zanieczyszczeń w sprężonym powietrzu

Sprężarkownia - wymagania i zasady projektowania - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka
Sprężarkownia - wymagania i zasady projektowania - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Zbyt niska temperatura w sprężarkowni

Niskie, zimowe temperatury to problem szczególnie w dużych fabrykach, gdzie utrzymanie jej na odpowiednim poziomie może stanowić nie lada wyzwanie.

Niska temperatura w pomieszczeniu może zniszczyć urządzenie i spowodować olbrzymie straty, włącznie z zatrzymaniem całego ruchu fabryki.

Jak to możliwe?

Para wodna obecna w zasysanym powietrzu zaczyna kondensować i wraz z olejem dostawać się do sprężarki. Jej obecność grozi przedwczesnym zużyciem łożysk i ich gniazd. Aby przeciwdziałać podobnym sytuacjom, dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie dodatkowych źródeł ciepła, które podczas wysokich mrozów zapobiegną uszkodzeniu cennego sprzętu.


Nasze instalacje pneumatyczne – realizacje

W tym miejscu chciałbym Ci, w bardzo skrótowej formie, przedstawić nasze wybrane realizacje. Gorąco zachęcam do poznania szczegółów, które – mam nadzieje, staną się inspiracją gdy zdecydujesz się zrealizować z nami podobną inwestycję.

Sprężarkownia oraz instalacja pneumatyczna w branży meblarskiej

Współpracę z COM40 (jeden z gigantów branży meblarskiej, dostawca m.in. dla sieci IKEA) podjęliśmy już w 2018 r. Wdrożyliśmy dwie inwestycje. Pierwsza z nich, wdrożona w 2019 roku, objęła budowę instalacji pneumatycznej na potrzeby kompleksu magazynowo-produkcyjnego o pow. 42 tys. m kw. Druga inwestycja do której zaprosił nas Inwestor została zrealizowana w 2021 r. i dotyczyła wyposażenia kompresorowni wraz z wyposażeniem. Szczegóły realizacji odnajdziesz klikając z linki poniżej.

Poznaj szczegóły naszych realizacji i zobacz galerię zdjęć.
Opis pierwszej inwestycji w tym miejscu, o drugiej piszemy tutaj.

Sprężarkownia - wymagania i zasady projektowania - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Sprężarkownia w serwisie samochodowym

Jesienią 2019 r. ruszył największy serwis marki Hyundai w Europie. Owocem naszej współpracy z dealerem Nawrot-Długołęka była sprężarkownia oraz instalacja sprężonego powietrza. Jakie są wymagania stawiane takiej inwestycji?

Poznaj szczegóły naszej realizacji i zobacz galerię zdjęć.
Cały opis inwestycji w tym miejscu.

Modernizacja i rozbudowa sprężarkowni w DCO Wrocław

Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu zaangażowało nas do realizacji kompleksowego zadania składające się z szeregu specjalistycznych czynności. Wykonaliśmy m.in. nową szafę sterowniczą, przeprowadziliśmy serwis sprężarek śrubowych.

Poznaj szczegóły naszej realizacji i zobacz galerię zdjęć.
Cały opis inwestycji w tym miejscu.

Sprężarkownia w kontenerowni

Kontenerowa stacja sprężarek to kompromisowe rozwiązanie dla firm, które w swojej działalności korzystają ze sprężonego powietrza nie mając możliwości budowy pomieszczenia sprężarkowni. Poznaj szczegóły naszej realizacji. Opisujemy zakres prac, wdrożone rozwiązania, które zapewniły przedsiębiorstwu pełną MOC sprężonego powietrza.

Poznaj szczegóły naszej realizacji i zobacz galerię zdjęć.
Cały opis inwestycji w tym miejscu.

spreżarkownia w kontenerze

Sprężarkownia – napisz do nas!

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.