Transkrypcja filmu - Filtr sprężonego powietrza: jak działa i gdzie należy go stosować?
Poniższy tekst został wygenerowany automatycznie ze ścieżki dźwiękowej filmu.
Dzień dobry, cześć. Tematem dzisiejszego odcinka będą filtry.
Powiem w kilku słowach o zasadzie działania filtrów, o tych jakie występują i są dostępne na rynku. O parametrach technicznych, o sposobie doboru tych filtrów, bo myślę, że to też zawsze jest interesującym elementem każdego filmu. Rozbierzemy takie podstawowe filtry na czynniki pierwsze.
Jeśli chodzi o filtry i o ich podział to mamy filtry pyłowe, czyli filtry, które eliminują z ze sprężonego powietrza cząstki stałe. Mamy filtry koalescencyjne; te filtry są filtrami bardziej dokładnymi. Eliminują cząstki stałe, jak również częściowo wodę i drobiny oleju zawarte w układach sprężonego powietrza.
Filtry węglowe – te filtry są kolejnym stopniem filtracji. To filtry, które już potrafią pochłonąć jakieś zapachy, jakieś naprawdę mikrodrobiny stałe, są też sterylne. Oprócz tego, że filtrują sprężone powietrze to również są wykonywane z materiałów sterylnych. Najczęściej wykorzystywana jest stal kwasoodporna i stal nierdzewna.
Podobnie jak przy reduktorach, te filtry są zbudowane dokładnie tak samo. To obudowa. Następnie mamy szklankę. W tym korpusie również się ona zawiera. Szklanka, w której to zbierane są te wszystkie elementy niepożądane w układzie sprężonego powietrza, czyli cząstki stałe, cząstki olejowe, woda, bo ona też się wytrąca.
Też nie bez kozery ta szklanka pomimo tej obudowy metalowej posiada przezierniki, abyśmy mogli zobaczyć, jak dużo tej wody i tych cząstek stałych znajduje się na filtrze. Dodatkowo na zewnątrz widzimy zrzut kondensatu. Te zrzuty kondensatu jeśli chodzi o filtry mogą być bardzo różne, zaczynając od najprostszych ręcznych.
Czyli to zrzuty kondensatu, gdzie wymagana jest codzienna obsługa. Musimy odkręcić, spuścić to co się tutaj zbierze, czyli ta mieszanina wodno-olejowa poprzez półautomatyczne chociażby tak jak w tym przypadku jest to automatyczny zrzut kondensatu, który działa bardzo prosto. Mianowicie przychodzi sprężone powietrze.
Domyka tutaj zawór, który jest w dole szklanki filtra. Następnie to powietrze z układu jest wpuszczane. Wtedy sprężyna powoduje podejście tego tego pływaka do góry i następuje grawitacyjny spływ tego kondensatu, który tam by się ewentualnie zebrał. Kolejnym rodzaj zrzutów to zrzut w pełni automatyczny, czyli praktycznie bezobsługowy.
To sala działania podobna jak w naszych toaletach, czyli w momencie gdy się nazbiera tego kondensatu dużo następuje otwarcie zaworu, upuszczenie tego zaworu do instalacji z rzutu kondensatu i w ten sposób filtr jest oczyszczony. Nie sposób również wspomnieć o elemencie dodatkowym, który jest montowany w filtrach, a mianowicie manometr różnicowy
Jest to opcja, którą ja bardzo często polecam naszym klientom z tego względu, że pozwala nam to na wzrokowe ocenienie zabrudzenia wkładu filtra. A jak to działa? Bardzo prosty sposób – jest manometr różnicowy, czyli mamy ciśnienie wejściowe i wyjściowe. W momencie gdy ten wkład filtra jest zapchany manometr wskazuje na czerwone pole.
Czyli ten przepływ jest ograniczany poprzez zabrudzenie tego samego wkładu filtrującego. Często służby utrzymania ruchu, jak widzimy na zakładach produkcyjnych, pomijają tak ważny element jak filtrację, pomijają właściwą pracę tych filtrów. Często się spotykamy z tym, że te filtry są porozrywane, uszkodzone te wkłady i wtedy tej filtracji praktycznie nie ma i całość tego niepożądanego kondensatu wodno-olejowego czy też cząstek stałych przedostaje się do instalacji sprężonego powietrza i idzie to na dość precyzyjne układy sprężonego powietrza.
Mam tutaj na myśli zawory sterujące czy też siłowniki. I jeśli tej filtracji nie mamy prawidłowej, następuje szybsze zużycie tych elementów, co uszczupla naszą kieszeń.
W części praktycznej rozbieramy jeden podstawowy i przykładowy filtr, tak aby pokazać również elementy wewnętrzne tego filtra.
Dość ciekawe rozwiązanie, które wszyscy producenci dzisiaj stosują. Również opowiem w kilku słowach o częściach zamiennych.
Jeśli chodzi o budowę filtra, to tak jak już na początku filmu mówiłem o samym korpusie, ale na pewno też Państwa interesuje. Środek mamy szklankę. Tutaj dodatkowo jest oring, który poprzez skręcenia w korpus uszczelnia układ i następnie mamy. I już. Element filtracyjne, w tym przypadku w obudowie plastikowej z charakterystycznym takim dodatkowym elementem nazywany jest to potocznie kierownicą, czyli powietrze wpada, zawirowanie, schładza się wtedy i następuje skraplanie się część olejową wodnej.
Bo często ta woda jakby zabiera to odrobinę oleju. Wtedy się tworzy. Tworzy taki kondensat wodno olejowy, a cząstki stałe są zabudowane na wkładzie, który tutaj widać. W tej chwili to z demontuje. Czyli mamy tutaj elementy potrzebujące wkład, wkład filtrujący oraz kierownica o której wspomniałem. I tutaj został nam tylko korpus, czyli widzimy powietrze wpada.
Bo szklanki. Tutaj się właśnie na kierownicy za wiruje, wytrąca się mgła olejowa, a później poprzez filtr przedostaje się na. Z zewnątrz. Bardzo często padają pytania od naszych klientów czy można ten wkład wymienić? Potwierdzam tak. W filtrach, które my tutaj prezentujemy, które sprzedajemy, wszystkie wkłady są wkładany, wymienimy wymiennymi.
Posiadamy również części zamienne jakby ktoś potrzebował. Czyli można do tego dokupić samą szklankę, bo ona najczęściej ulega uszkodzeniu. To budowa najprostszego filtra. Do używanego w instalacjach sprężonego powietrza, rekomendowanego przez nas, żeby na najprostszych nawet zakładach wulkanizacji innych montować tego typu filtry.
Pozwolą one na zabezpieczenie układu przed dostaniem się cząstek stałych, a tym samym na pewno oszczędzą nam wiele finansów. Blokując zużywanie się elementów wykonawczych. To tyle w tym odcinku. Zapraszam do zadawania pytań do komentowania naszych filmów. Może jakieś tematy, które Państwo nurtują dotyczące filtru sprężonego powietrza lub jakieś inne, które dotyczą pneumatyki i około pneumatyki?
Bo tymi elementami i rzeczami się zajmujemy. Zapraszam również z tego miejsca do subskrybowania naszego kanału do odwiedzenia naszej biały bazy wiedzy do wydania naszej strony internetowej. Na której to stronie znajdzie się Państwo tego typu filtry wykonaniach podstawowych, jak i wykonaniach specjalnych.