Skip to main content

Tematem mojego artykułu są urządzenia do neutralizacji ładunków elektrostatycznych, nazywane jonizatorami, produkowane przez SMC. Jak powstają ładunki elektrostatyczne? W jaki sposób ładunki elektrostatyczne wpływają na procesy produkcyjne? W jakich procesach produkcyjnych występuje problem z elektryzowaniem? W jaki sposób jonizatory SMC neutralizują ładunki elektrostatyczne? W artykule znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

 

Problem występowania ładunków elektrostatycznych dotyczy wielu branż przemysłowych, a ich występowanie jest niekorzystne – może spowodować uszkodzenia elementów elektronicznych oraz wpływać na błędne odczyty i wskazania urządzeń pomiarowych. Przypomnę kilka informacji z zakresu elektrostatyki:

 

  • ładunki elektrostatyczne mogą posiadać potencjał dodatni lub ujemny,
  • o tym, czy potencjał jest dodatni lub ujemny, decyduje ilość protonów i elektronów,
  • powierzchnia o większej ilości protonów niż elektronów ma potencjał dodatni, natomiast w przypadku większej ilości elektronów względem protonów mamy do czynienia z potencjałem ujemnym,
  • powierzchnie materiałów dielektrycznych naelektryzowane przeciwnymi potencjałami przyciągają się, co powoduje np. ich wzajemne “sklejanie”.

 

Należy zatem dążyć do tego, aby obrabiane powierzchnie były elektrycznie obojętne, czyli zawierały równą ilość protonów i elektronów.

 

Jak powstają ładunki elektrostatyczne?

Ładunki elektrostatyczne na powierzchniach powstają w wyniku elektryzacji spowodowanej:

 

  • tarciem,
  • indukcją (elektryzowanie elementu obojętnego bez kontaktu z elementami naelektryzowanymi),
  • fizycznym kontaktem przedmiotu obojętnego z naelektryzowanym,
  • oddalaniem np. warstw materiałów lub ruchem obrotowym po powierzchni,
  • podczas przewijania rolek materiałów nieprzewodzących.

 

W jaki sposób ładunki elektrostatyczne wpływają na procesy produkcyjne?

Występowanie ładunków elektrostatycznych dodatnich lub ujemnych wpływa na:

 

  • trudności w oddzieleniu (odseparowaniu) materiałów,
  • błędne działanie czujników,
  • nieprawidłowe wskazania urządzeń pomiarowych,
  • niebezpieczeństwo przeskoku iskry (co może skutkować uszkodzeniem elementów, zwłaszcza delikatnych i precyzyjnych podzespołów elektronicznych),
  • przywieranie zanieczyszczeń.

 

W skrajnych przypadkach nagromadzenie ładunków elektrostatycznych może doprowadzić do zatrzymania procesu produkcyjnego lub wadliwości wyrobów.

 

W jakich procesach produkcyjnych występuje problem z elektryzowaniem?

Podam kilka przykładów procesów produkcyjnych, gdzie problem elektryzowania jest najbardziej widoczny:

 

  • przetwórstwo tworzyw sztucznych (wykonywanie elementów na wtryskarkach),
  • produkcja opakowań z tworzyw sztucznych (np. butelek PET),
  • procesy pakowania,
  • produkcja folii,
  • drukowanie,
  • zgrzewanie materiałów dielektrycznych,
  • produkcja tekstylna i włókiennicza,
  • produkcja układów elektronicznych i półprzewodników.

 

W jaki sposób jonizatory SMC neutralizują ładunki elektrostatyczne?

Działanie jonizatorów SMC polega na wyrównaniu potencjału elektrostatycznego na powierzchni przedmiotu. Zasady działania przedstawię na podstawie wybranych jonizatorów SMC.

 

Jonizator pistoletowy SMC IZG10 – zobacz w sklepie

 

Jonizatory SMC - zastosowanie w procesach produkcyjnych - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka
Jonizator pistoletowy IZG10 firmy SMC

Jonizator pistoletowy IZG10 typu ciśnieniowego wykorzystuje zjonizowane sprężone powietrze o ciśnieniu od 0,05 do 0,6 MPa. Pozwala na usuwanie ładunków elektrostatycznych z dużej odległości poprzez precyzyjne kierowanie strumienia jonów w wybrane miejsce procesu produkcyjnego. Posiada funkcję stałego lub impulsowego nadmuchu strumienia zjonizowanego powietrza.

 

Jonizatory wentylatorowe SMC IZF21/IZF31 – zobacz w sklepie

 

Jonizatory SMC - zastosowanie w procesach produkcyjnych - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka
Jonizatory IZF21/IZF31 firmy SMC

Jonizatory wentylatorowe IZF21/IZF31 marki SMC to przenośne urządzenia z regulowaną szerokością strumienia powietrza oraz prędkością nadmuchu do ochrony przed osiadaniem pyłu, kurzu i zanieczyszczeń na dużych powierzchniach oraz na detalach i częściach.

 

Jonizator do punktowej neutralizacji ładunków elektrycznych IZN10 zobacz w sklepie

 

Jonizatory SMC - zastosowanie w procesach produkcyjnych - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka
Jonizator IZN10 firmy SMC

Jonizator SMC IZN10 jest zaawansowanym urządzeniem, służącym do neutralizacji ładunków elektrostatycznych powstających wskutek np. tarcia w konkretnych miejscach procesu produkcyjnego. Działa na zasadzie jonizacji strumienia powietrza. Zasięg jonizatora to zakres od 20 mm do 500 mm. Jonizator przeznaczony jest do montażu na szynie DIN, a sterowanie odbywa się przez czujnik napięcia elektrostatycznego IZE11/IZD10.

 

Jonizator listwowy z czujnikiem sprzężenia zwrotnego lub czujnikiem równowagi jonów IZS31zobacz w sklepie

 

Jonizatory SMC - zastosowanie w procesach produkcyjnych - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka
Jonizator listwowy IZS31 firmy SMC

Jonizator listwowy z czujnikiem sprzężenia zwrotnego lub czujnikiem równowagi jonów serii IZS31 to zaawansowane urządzenie, służące do usuwania zagrożenia spowodowanego możliwością pojawienia się ładunków elektrostatycznych na liniach produkcyjnych lub na podajnikach taśmowych. Długość listwy wynosi od 300 do 2300 mm. Do wykrywania obecności ładunków elektrostatycznych wykorzystuje się np. czujnik napięcia elektrostatycznego serii IZS31-DFzobacz w sklepie.

 

Podsumowanie

Jonizatory SMC to skuteczne rozwiązania dla neutralizacji ładunków elektrostatycznych. Pozwalają na bezpieczną pracę linii lub gniazd produkcyjnych. Pozwalają na eliminowanie wszelkich niedogodności spowodowanych zjawiskami elektrostatycznymi.

 

Jonizatory SMC - zastosowanie w procesach produkcyjnych - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka
Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.