Skip to main content

Narzędzia pneumatyczne stają się coraz bardziej popularne. Dlaczego coraz częściej wypierają elektronarzędzia? Poznaj je bliżej!

W skrócie: Nie da się ukryć, że narzędzia pneumatyczne bywają relatywnie droższe od elektronarzędzi. Pojawia się jednak pytanie: co stanie się dla indywidualnego użytkownika atutem, a co wadą obu rozwiązań? Zapraszamy do lektury.

Przybywa branż, w których narzędzia pneumatyczne coraz częściej zastępują tradycyjne elektronarzędzia. Wynika to z pewnych niezaprzeczalnych zalet urządzeń wykorzystujących sprężone powietrze. Pistolet do przedmuchu (zobacz) czy wkrętarki pneumatyczne (zobacz) są jednymi z najpopularniejszych narzędzi, ale nie należy zapominać o całej gamie pozostałych.

Nie pomijamy również opisania pewnych wad, jakie posiadają tego typu narzędzia. Przyjrzyjmy się bliżej mocnym i słabym ich stronom.

Zalety narzędzi pneumatycznych

Warto zauważyć dużą różnorodność wśród narzędzi pneumatycznych.

Obecnie już zdecydowana większość elektronarzędzi posiada swoje odpowiedniki zasilane sprężonym powietrzem.

Rzecz jasna każde narzędzie pracuje nieco inaczej, przez co również poszczególne urządzenia posiadają nieco odmienne cechy. Wydaje się jednak, iż można wskazać pewne wspólne dla wszystkich narzędzi pneumatycznych mocne ich strony. Wśród nich z pewnością należy wymienić:

✔️ Brak iskrzeń – bez wątpienia jedna z największych zalet urządzeń tego rodzaju. W przeciwieństwie do elektronarzędzi, sprzęt pneumatyczny nie stanowi zagrożenia pożarowego. Ponadto brak iskrzeń sprawia, iż rzadziej dochodzi do wypadków przy pracy. Operator narzędzia pneumatycznego nie musi bowiem obawiać się poparzenia.
✔️ Prosta konstrukcja – budowa narzędzi pneumatycznych jest o wiele prostsza niż elektronarzędzi. Co z tego wynika? Przede wszystkim sprzęt ten rzadziej ulega awariom. Ponadto, jeśli już dojdzie do uszkodzenia, naprawa jest zwykle łatwiejsza i zdecydowanie mniej kosztowna. Tym samym koszty eksploatacji narzędzi pneumatycznych stają się niższe w stosunku do elektronarzędzi.
✔️ Łatwe i wygodne użytkowanie – zaletą narzędzi pneumatycznych jest z pewnością ich lekkość. Są często nawet o połowę lżejsze niż ich odpowiedniki wśród elektronarzędzi. Ponadto obsługa sprzętu pneumatycznego jest stosunkowo prosta.

Wady narzędzi pneumatycznych

Nie ma wątpliwości, że narzędzia pneumatyczne to przydatne urządzenia, które posiadają szereg zalet. Jednak sprzęt tego typu posiada również wady, które stanowić mogą ograniczenie. Możemy do nich zaliczyć:

Konieczność podłączenia do sprężarki – urządzenie musi być stale podłączone do sprężarki dostarczającej powietrze. Ogranicza to nieco jego mobilność. Rozwiązaniem jest zakup dłuższego kabla, który pozwoli korzystać z narzędzi pneumatycznych również poza warsztatem.
Koszt zakupu – zwykle cena za narzędzia pneumatyczne jest nieco wyższa od kosztów zakupu elektronarzędzi. Niemniej jednak różnice nie są duże, natomiast eksploatacja w przypadku urządzeń napędzanych powietrzem generuje o wiele mniejsze koszty.

Narzędzia pneumatyczne – przykłady rozwiązań

▪️ Klucze zapadkowe – zobacz produkt
▪️ Wyrzynarki pneumatyczne – zobacz produkt
▪️ Szlifierki kątowe – zobacz produkt
▪️ Wkrętarki pneumatyczne – zobacz produkt
▪️ Wiertarki pneumatyczne – zobacz produkt
▪️ Smarownice pneumatyczne – zobacz produkt
▪️ Pistolety do mas silikonowych – zobacz produkt
▪️ Pistolety natryskowe do konserwacji – zobacz produkt

Narzędzia pneumatyczne – przegląd popularnych rozwiązań

Zapoznaj się z naszym wideoporadnikiem, w którym pokazujemy praktyczne zastosowanie narzędzi pneumatycznych.

Olej do narzędzi pneumatycznych

Jaki olej wybrać? To elementarne pytanie winien zadać sobie każdy użytkownik narzędzi pneumatycznych. Nie bez kozery mówi się, że „jak nie posmarujesz, nie pojedziesz”. Dlatego jest on niezbędny dla ich właściwej pracy.

Zobacz naszą propozycję oleju do narzędzi pneumatycznych.
Zakres temperatury: -35°C do maks. +85°C.

olej do smarownicy

Masz problem z urządzeniami pneumatycznymi?
▶️ Skorzystaj z naszego serwisu

▶️ Zobacz nasz najnowsze filmy poradnikowe i instruktażowe
▶️ Dołącz do subskrybentów na kanale YouTube.
▶️ Akcesoria do kompresora o których warto wiedzieć – sprawdź

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.