Skip to main content

Pneumatyczne zawory elektromagnetyczne marki Aventics z serii 740 to nowa generacja rozwiązań w pneumatyce. Producenci prześcigają się w tym, jak szybko i bezkolizyjnie montować oraz demontować. Wpływa to na czas przezbrojenia maszyny w przypadku awarii. Czym wyróżniają się zawory rozdzielające Aventics?

Wydawać by się mogło, że w zakresie zaworów rozdzielających producenci zaproponowali użytkownikom już wszystkie rozwiązania. Okazuje się bowiem, że firma Aventics zaproponowała nową serię rozdzielaczy wykonanych z tworzywa, które mogą rozwiązać wiele problemów wynikających z konieczności szybkiej rozbudowy układu sterowania.

Pneumatyczne zawory elektromagnetyczne 4/2 700l/min firmy AVENTICS

Mam na myśli rozdzielacze z serii 740. Na czym polega innowacyjne rozwiązanie? Jak szybko i sprawnie zwiększyć ilość zamontowanych rozdzielaczy na wyspie? Dlaczego rozwiązanie Aventics przewyższa inne dostępne na rynku?

Zapraszam do lektury.

Pneumatyczne zawory elektromagnetyczne 4/2 Aventics do szybkiego montażu - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Cztery fakty o nowym rozwiązaniu Aventics o których warto wiedzieć

Poniżej publikuję cztery kluczowe pytania, które traktują o zaworach rozdzielających oraz procesie ich montażu i demontażu

Kiedy pojawia się konieczność rozbudowania układu sterowania i na czym polega problem?

Odpowiedź nasuwa się sama: w przypadku konieczności sterowania większą ilością siłowników pneumatycznych niż to zostało założone na początku projektowania.

W takim przypadku należy zwiększyć ilość elektrozaworów aby podłączyć dodatkowe siłowniki. Problem zaczyna się wtedy, gdy zawory są zamontowane na wyspie zaworowej o określonej ilości zaworów a dołożenie kolejnych wiąże się z koniecznością zakupu nowej wyspy.

W jaki sposób można ułatwić rozbudowę o nieplanowane wcześniej rozdzielacze?

Rozwiązanie tego problemu jest możliwe przy stosowaniu zaworów rozdzielających Aventics serii 740 oraz płyt zasilających wyposażonych w system szybkiego montażu. Co ciekawe, do montażu nie potrzebne są żadne specjalne narzędzia, nawet wkrętak! Dodatkowo korpusy zaworów posiadają integralne złączki do przewodów pneumatycznych co upraszcza ich demontaż.

zawory rodzielajace aventics

Co wyróżnia rozwiązanie Aventics w porównaniu do podobnych dostępnych na rynku?

Wydaje mi się, że najlepiej sposób montażu ilustruje poniższy film, a właściwie fragment, na którym dokładnie pokazujemy, jak szybko i łatwo można łączyć płyty przyłączeniowe w bloki oraz w jaki sposób montowane są na płytach zawory. Wszystko odbywa się w prosty sposób i zwróćmy uwagę, że jeżeli będzie potrzeba zamiany zaworu np. 5/2 bistabilnego na zawór 5/4 (w przypadku kiedy chcemy siłownik zatrzymywać) można to zrobić bez żadnych problemów. Podobnie w przypadku wymiany zaworu podczas czynności serwisowych lub do naprawy.

zawory rozdzielajace aventics

Jakie typy zaworów dostępne są dla serii 740 Aventics i jakie są ich główne parametry?

Zawory rozdzielające serii 740 dostępne są w odmianach:

◾ zawory 5/2 bistabilne i monostabilne,
◾ zawory 5/4 w położeniu “środkowym” odcięty,
◾ zawory z dodatkowym uruchamianiem ręcznym monostabilnym i z blokadą,
◾ zawory z wyjściami do przewodów Ø8 i Ø10,
◾ zawory są wyposażone w regulowane dławienie na odpowietrzeniach (drogi 3 i 5) co pozwala na regulację prędkości wysuwu siłowników pneumatycznych,
◾ przepływ: 700 l/min lub 950 l/min.

Pneumatyczne zawory elektromagnetyczne 4/2 Aventics do szybkiego montażu - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Omawiane przeze mnie wyżej zawory rozdzielające Aventics z serii 740 zostały przedstawione w poniższym filmie. Pokazany fragment jest świetną ilustracją prostoty montażu i demontażu tego rozwiązania. Zachęcam do obejrzenia.

https://www.youtube.com/watch?v=zlh9hc2hLxg&t=554s

 

Pneumatyczne zawory elektromagnetyczne 4/2 Aventics do szybkiego montażu - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

 

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.