Skip to main content

Wprowadzenie

Badanie parametrów sprężonego powietrza jest kluczowym aspektem w efektywnym zarzadzaniu sprężonym powietrzem w zakładach produkcyjnych. Obecnie, w czasach oszczędności energii oraz konieczności poszukiwania rozwiązań technologicznych o zwiększonej efektywności energetycznej (pisaliśmy już na ten temat – zobacz nasz cykl artykułów), panowanie nad zużyciem tego najdroższego z mediów produkcyjnych szczególnie zyskuje na znaczeniu.

Aby mieć pewność precyzji, adekwatności i czytelności pomiarów warto stosować urządzenia renomowanych producentów. Jednym z takich producentów jest niemiecka firma CS Instruments. Oferuje ona pełen zakres urządzeń i rozwiązań w zakresie kontroli sprężonego powietrza.

Przepływomierze w pneumatyce – zobacz nasz film!

Przepływomierze CS Instruments: rodzaje

Przepływomierze produkowane przez CS Instruments można podzielić na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę ich budowę, przeznaczenie i funkcjonalność.

Przepływomierz VA500

VA500 to uniwersalny przepływomierz, który doskonale sprawdza się w pomiarach na głównej instalacji. Idealnym dla niego miejscem montażu jest sprężarkownia. Dzięki odczytowi z niego możemy poznać zapotrzebowanie całego układu. Optymalnym rozwiązaniem jest sieć przepływomierzy w strategicznych odcinkach instalacji i porównanie odczytów dla kontroli zapotrzebowania całości. Dzięki dużej możliwości konfiguracji możemy wykorzystać go do instalacji na rurach o średnicach aż do DN1000.

Warto również mieć na uwadze, że przepływomierz VA500, dzięki dodatkowym akcesoriom takim jak opaski montażowe oraz specjalna wiertnica, możemy zamontować i demontować go podczas pracy instalacji.

Przepływomierz VA500 CS Instruments

Przepływomierze VA500 –
– CS Instruments

Przepływomierz VA520

To przepływomierz wyposażony w odcinek pomiarowy w różnych konfiguracjach. Łatwość dostosowania długości odcinka pozwala na duża uniwersalność zastosowań i łatwość montażu. Możemy zamontować go na stałe lub wykorzystać w miejscach, gdzie nie mamy możliwości montażu VA500.

Przepływomierz CS Instruments VA520

Przepływomierze VA520 –
– CS Instruments

Przepływomierz kompaktowy VA525

To kompaktowy przepływomierz, który montowany jest na specjalnej podstawie. Małe gabaryty, intuicyjna obsługa oraz łatwość montażu powoduje, że jest to idealne narzędzie dla służb utrzymania ruchu. Jeśli wyposażymy go w odpowiednie króćce połączeniowe, możemy doraźnie sprawdzać nim pracę maszyny. Warto analizować konkretne pomiary, aby podczas porównania sprawdzić stan maszyny i planować działania prewencyjne.

Przepływomierz CS Instruments VA525

Przepływomierze kompaktowe VA525 –
– CS Instruments

Rejestratory danych DS400 i DS500

Modele DS400 i DS500 to stacje pomiarowe, które zbierają informacje z przepływomierza, Analizują je i przedstawiają aktualne dane w formie wykresu. Następnie można dane udostępnić za pomocą m.in. łącza Ethernet i mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca.

CS Instruments DS400

Rejestratory danych DS400
– CS Instruments

CS Instruments DS500

Rejestratory danych DS500
– CS Instruments

DS400 Mobile i DS500 Mobile

Te modele są mobilnymi stacjami pomiarowymi, które dobrze sprawdzają się w sytuacjach, gdy istnieje konieczność dokonywania pomiarów przepływu w wielu miejscach instalacji pneumatycznej. Prewencyjne i cykliczne zbieranie danych wraz z obserwacją wykresów pomagają w ocenie bieżącej sytuacji.

CS Instruments DS400 Mobile

Rejestratory danych DS400 Mobile
– CS Instruments

Oprogramowanie CS Basic

CS Basic to dostarczane przez CS Instruments oprogramowanie, w którym można zbierać dane z przepływomierzy i na ich podstawie wykonywać raporty oraz analizy.

Podsumowanie

Warto wspomnieć, że przepływomierze CS Instruments posiadają możliwości pełnej konfiguracji każdego z urządzeń. Przepływomierze mogą być również wykonane w standardzie ATEX.

Inwestycja w opomiarowanie sprężonego powietrza jest optymalnym rozwiązaniem na drodze do kontroli i oszczędności w firmie. Analiza danych z przepływomierzy pozwala nam przewidywać, reagować w porę i przeciwdziałać problemom w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Mateusz Kowalski

Cześć, jestem Doradcą Technicznym w Air-Com Pneumatyka-Automatyka w Dziale Instalacji. Specjalizuję się w instalacjach pneumatycznych, budowie sprężarkowni oraz audytach sprężonego powietrza. Doradzam klientom w zakresie oszczędności oraz eksploatacji szeroko rozumianego sprężonego powietrza. Tworzę plany naprawcze, które stanowią podstawę do modernizacji stanowisk pracy, optymalizacji rozwiązań oraz dobrych praktyk. Dzięki doświadczeniu w Dziale Utrzymania Ruchu oraz pracy w środowisku LEAN Management pomagam w tworzeniu standardów jakości, która stanowi priorytet w nowoczesnych firmach.