Skip to main content

Separator woda-olej do kompresora lub instalacji pneumatycznej służy rozdzieleniu kondensatu (zanieczyszczenia) na dwie frakcje – wodną i olejową. Jakie rozwiązania rekomendujemy z tej kategorii? Poznaj szczegóły.

Utylizacja kondensatu

Do profesjonalnego usuwania kondensatu stosowane są spusty kondensatu (zobacz karty katalogowe). Otrzymany kondensat, zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w Dzienniku Ustaw Nr 116 z dn. 10.12.1991 poz. 503 (zobacz szczegóły) oraz w Rozporządzeniu Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 5.07.1991, nie może zostać bez odpowiedniego przygotowania odprowadzony do kanalizacji ściekowej i musi podlegać utylizacji lub oczyszczeniu.

Separatory woda-olej

Jeśli z instalacji pneumatycznej odprowadzana jest duża objętość kondensatu to problemy z jego utylizacją stanowią główną przesłankę do wdrożenia separatorów woda-olej w systemie sprężonego powietrza

Separatory woda-olej to urządzenia służące do oddzielania z kondensatu wody, oleju, smarów i innych frakcji olejowych oraz zanieczyszczeń tak aby można było oczyszczoną wodę odprowadzić bezpiecznie do kanalizacji.
Używanie separatorów woda-olej znacznie ogranicza koszty związane z przechowywaniem i utylizacją “surowego” kondensatu.

Oczyszczona w separatorze woda zawiera pozostałość resztkową oleju na poziomie < 10 ppm, która nie stanowi zagrożenia dla środowiska.

Separatory woda-olej: zasada działania

Separatory woda-olej typu Supremium to urządzenia, które w trzech etapach oczyszczają dostarczany do nich kondensat oddzielając frakcje olejowe oraz inne zanieczyszczenia od wody. Olej jest adsorbowany w specjalnym wkładzie, a woda podlega oczyszczeniu przez wkłady filtrujące (w tym z węglem aktywnym).

Typ separatora woda-olej który należy zastosować zależy od rodzaju separowanego kondensatu.

Separatory woda-olej w ofercie www.air-com.pl

Do kondensatu niestabilnego

Sepremium 2
nr. katalogowy w sklepie air-com.pl: J19602WB

Separator woda-olej do instalacji i kompresora - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Separator woda-olej SEPREMIUM 2 jest przeznaczony do separacji oleju z kondensatu wodno-olejowego, który jest odprowadzany z instalacji sprężonego powietrza. Separator woda-olej może współpracować ze sprężarkami o wydajności do 2 m³/min. W separatorze zastosowano elementy adsorbujące olej w dwóch etapach, aby osiągnąć na wyjściu poziom resztkowej zawartości oleju poniżej 10 ppm.

Separator SEPREMIUM 2 to idealne rozwiązanie dla instalacji pneumatycznych o niewielkich przepływach. Standardowo wyposażony jest we wsporniki montażowe. Serwisowanie polega na odłączeniu wlotu i wylotu, usunięcie separatora i umieszczenie nowego we wsporniku mocującym.

Zobacz dedykowaną kartę katalogową i specyfikację techniczną
(plik .pdf otworzy się w osobnej karcie przeglądarki)
Czym jest kondensat niestabilny? Dowiesz się o tym tutaj

 

Do kondensatu stabilnego

Sepremium 3,5 KA
nr. katalogowy w sklepie air-com.pl: J19603KA

Separator woda-olej do instalacji i kompresora - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Separator woda-olej SEPREMIUM 3.5 KA oddziela olej od kondensatu doprowadzonego z filtrów zamontowanych w instalacji sprężonego powietrza. Kondensat doprowadza się z filtrów z użyciem zrzutów kondensatu. Separator woda-olej zapewnia wydajne oddzielanie oleju od kondensatu, który przechodzi przez różne etapy filtracji.

Zastosowano w nim takie elementy adsorbujące ole, aby osiągnąć na wyjściu poziom resztkowej zawartości oleju poniżej 10 ppm. Powyższy model to wszechstronne i kompaktowe rozwiązanie dające elastyczność instalacji.

Zobacz dedykowaną kartę katalogową i specyfikację techniczną
(plik .pdf otworzy się w osobnej karcie przeglądarki)
Czym jest kondensat stabilny? Dowiesz się o tym tutaj

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.