Spis treści
Wstęp
Siłowniki pneumatyczne obrotowe to kluczowe elementy w automatyce przemysłowej, wykorzystywane do sterowania zaworami, a także innymi urządzeniami.
W poniższym artykule omówię, co kryje się w środku jednego z takich siłowników – pneumatycznego siłownika obrotowego 90 stopni, dwustronnego działania.
Budowa siłownika obrotowego 90° dwustronnego działania
Siłownik obrotowy 90° jest zbudowany z kilku kluczowych elementów:
A) Obudowa – możemy ją zobaczyć na pierwszy rzut oka. Jest ochroną dla wewnętrznych elementów siłownika, zapewnia wytrzymałość mechaniczną.
B) Tłoki zębate, znajdujące się wewnątrz – poruszają się w przeciwnych kierunkach, w wyniku działania sprężonego powietrza.
C) Wał napędowy – jest połączony z mechanizmem tłoków. Gdy one się przesuwają, powodują obrót wału (w przypadku tego siłownika o 90 stopni).
D) Otwory przyłączeniowe – podłącza się do nich przewody pneumatyczne. To przez nie doprowadzane jest sprężone powietrze, które steruje ruchem tłoków.
Siłownik obrotowy 90 stopni – galeria zdjęć
Dzięki tej zasadzie działania siłownik może wielokrotnie i precyzyjnie, a także z odpowiednią siłą, wykonywać ruch obrotowy o kącie 90 stopni. Siłowniki tego typu są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, gdzie
konieczna jest automatyzacja procesów. Doskonale sprawdzają się w sterowaniu zaworami, które służą do regulacji przepływu płynów, gazów i cieczy. Ruch tłoków powoduje obrót wału, a ten pobudza zmianę pozycji zaworu.
Schemat poglądowy siłownika obrotowego

Siłownik pneumatyczny obrotowy – zastosowanie
Ten przykład siłownika zastosowanie znajduje m.in. w przemyśle chemicznym, do regulacji przepływu chemikaliów. Może on pracować w trudnych warunkach, np. w wysokich temperaturach. Stosowany jest też w zakładach zajmujących się przemysłem spożywczym, np. do regulacji przepływu mleka lub innych cieczy, dlatego materiały, z których jest wykonany, muszą spełniać określone normy. Obudowy takich siłowników najczęściej są wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej.
Siłowniki obrotowe wykorzystywane są także w elektrowniach, systemach wodociągowych i wszelkich
liniach produkcyjnych. Jest to niezwykle efektywne urządzenie, do którego zalet niewątpliwie należą odporność na trudne warunki, prosta konstrukcja i niskie ryzyko zniszczenia.
Dzięki swojej niezawodności to jedno z bardzo skutecznych rozwiązań w przemyśle.