Skip to main content

Siłowniki pneumatyczne Camozzi to wiodący produkt tego włoskiego producenta. Ale nie jedyny. W swojej ofercie firma posiada także rozwiązania do stosowania w układach automatyki przemysłowej. Gdzie znajdują zastosowanie produkty Camozzi?

Włoska firma działająca na rynku nieprzerwanie od 1964 roku jest cenionym producentem wyrobów dla pneumatyki. Katalog rozwiązań marki Camozzi dostępne jest w ofercie największego w Polsce sklepu internetowego z pneumatyką www.air-com.pl

Pneumatyka od Camozzi

Dzięki zróżnicowanym produktom głównymi branżami przemysłowymi, w których korzysta się ich rozwiązań są:

przemysł maszyn pakujących
przemysł spożywczy
przetwórstwo tworzyw sztucznych
automotive
systemy elektroniki
maszyny włókiennicze
robotyka i urządzenia montażowe
druk i przemysł papierniczy
przemysł drzewny

Podstawowymi produktami Camozzi w zakresie techniki napędowej są siłowniki pneumatyczne (dwustronnego i jednostronnego działania), które dzięki szerokiemu zakresowi wykonań i odmian mogą być wykorzystywane we wszystkich układach pneumatycznych.

Głównymi grupami siłowników pneumatycznych Camozzi są:

▶️ siłowniki pneumatyczne Camozzi znormalizowane zgodne ze standardami ISO 6432 i ISO 15552
▶️ siłowniki kompaktowe (w tym zgodne z ISO 21287 i UNITOP)
▶️ siłowniki ze zintegrowanym prowadzeniem
▶️ siłowniki nieznormalizowane
▶️ siłowniki wahadłowe
▶️ siłowniki beztłoczyskowe

Do wszystkich typów siłowników Camozzi dostępne są:
▶️ elementy mocujące,
▶️ czujniki położenia
▶️ akcesoria

Co charakteryzuje siłowniki pneumatyczne Camozzi?

✔️ Siłowniki Camozzi posiadają nowoczesne rozwiązaniami konstrukcyjnymi a dzięki skutecznej amortyzacji pneumatycznej oraz wysokiej jakości uszczelnieniom są trwałymi i niezawodnymi elementami napędowymi.
✔️ Siłowniki zgodne ze standardami ISO są w pełni zamienne z produktami innych firm.
✔️ Dzięki czujnikom położenia tłoka (kontaktronowe i elektroniczne) wykorzystywane są w automatyce przemysłowej.
✔️ Wersja z wbudowanym liniowym czujnikiem przemieszczenia serii 6PF przewidziana jest do stosowania w układach pozycjonowania.
✔️ Siłowniki ze zintegrowanym prowadzeniem serii QCB/QCT oraz QCBF/QCTF zdolne są do przenoszenie dużych obciążeń promieniowych.

Napędy pneumatyczne Camozzi do trudnych warunków pracy

Siłowniki pneumatyczne w wykonaniu standardowym nie są przewidziane do pracy w trudnych warunkach gdzie występują np. wysoka lub niska temperatura, silne zapylenie lub czynniki powodujące korozję.

W takich aplikacjach szczególnie dobrze sprawdzają się siłowniki Camozzi wykonane ze stali nierdzewnej serii 90 (zgodne z ISO 15552), serii 94/95 (zgodne z ISO 6432) oraz siłowniki okrągłe serii 97.

Do stref zagrożonych wybuchem przewidziane są siłowniki pneumatyczne w wykonaniu ATEX np. serii 63.

Jakie elementy dodatkowe zwiększają funkcjonalność siłowników Camozzi?

Siłowniki pneumatyczne są uniwersalnymi elementami które dzięki elementom dodatkowym mogą być stosowane w specyficznych zastosowaniach. Jako przykłady takich elementów należy wymienić:

◾ blokady tłoczyska – do stosowania z siłownikami w systemach bezpieczeństwa.
◾ prowadniki do siłowników pneumatycznych – dla zwiększenia obciążeń bocznych oraz zabezpieczenia tłoczyska przed obrotem.
◾ amortyzatory hydrauliczne – do wyhamowania ruchu o silnej dynamice występującego przy pracy siłowników beztłoczyskowych.

Ciągłe doskonalenie produktów oraz rozwój grup produktowych stanowi o wysokiej pozycji firmy Camozzi na rynku pneumatyki i automatyki.

 

Camozzi – katalog rozwiązań w ofercie sklepu z pneumatyką

Pośród blisko 600 000 tysięcy produktów w ofercie sklepu air-com.pl asortyment włoskiej marki Camozzi katalog obejmuje takie kategorie jak:

▶️ Siłowniki pneumatyczne
▶️ Siłowniki elektryczne
▶️ Próżnia i handling
▶️ Zawory i elektrozawory
▶️ Wyspy zaworowe
▶️ Technika proporcjonalna
▶️ Przygotowanie powietrza FRL
▶️ Złączki, przewody i akcesoria


 

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.