Skip to main content

Akcesoria do kompresora zapewniają odpowiednią jakość sprężonego powietrza. Podnoszą jakość pracy oraz przedłużają trwałość samej sprężarki. Czym wyróżnia się określony osprzęt? Jaki zestaw sprawdzi się w serwisowaniu, a jaki przy uzdatnianiu sprężonego powietrza?

Wielokrotnie poruszaliśmy w naszych tekstach tematy związane z przygotowaniem sprężonego powietrza. Przypomnę tylko, że urządzeniami służącymi do wytwarzania sprężonego powietrza są sprężarki zamiennie określane jako kompresory. Występuje wiele odmian tych urządzeń a najbardziej popularne to:

▶️ sprężarki tłokowe olejowe zobacz
▶️ sprężarki tłokowe bezolejowe zobacz,
▶️ sprężarki śrubowe olejowe zobacz,
▶️ sprężarki śrubowe bezolejowe zobacz,
▶️ sprężarki spiralne zobacz.

Bez względu na typ stosowanej sprężarki dla zapewnienia właściwej jakości sprężonego powietrza oraz odpowiedniej funkcjonalność całej instalacji zasilającej niezbędne są akcesoria do sprężarek. 

Akcesoria stosuje się zarówno przy budowie nowej instalacji pneumatycznej jak również używa się je np. w czasie serwisowania lub remontu istniejących instalacji zasilających. Akcesoria do sprężarek przeznaczone są zarówno do profesjonalnych instalacji pneumatycznych jak i do stosowania w małych warsztatach czy w pracach domowych.

Akcesoria do kompresora – o tym dowiesz się z poradnika

⏺️ Jakie akcesoria do kompresora zapewniają odpowiednią czystość sprężonego powietrza?
⏺️ Jakie akcesoria do sprężarek pozwalają na usunięcie wilgoci?
⏺️ Który osprzęt do sprężarek służy do gromadzenia sprężonego powietrza?
⏺️ Jak usuwa się kondensat powstający podczas pracy sprężarek?
⏺️ Co zrobić z usuniętym kondensatem?
⏺️ Jakie rodzaje akcesoriów do sprężarek używa się do prac warsztatowych i domowych?
⏺️ Jakie akcesoria do sprężarek stosowane są podczas remontów i serwisowania?

Jakie akcesoria do sprężarek zapewniają odpowiednią czystość sprężonego powietrza?

Kompresory dostarczane są zwykle bez odpowiedniego osprzętu zapewniającego uzyskanie powietrza o odpowiedniej jakości lub posiadają tylko np. reduktor ciśnienia. Dotyczy to zwłaszcza sprężarek tłokowych olejowych, które ze względu na swoją specyfikę działania i konstrukcję wprowadzają do powietrza niepożądany olej i wymagają odpowiednich elementów do usuwania zanieczyszczeń.

Akcesoria do sprężarek służące uzyskaniu prawidłowej jakości sprężonego powietrza nazywane są
elementami przygotowania powietrza 

Urządzenia te zostały opisane w materiale poświęconym elementom przygotowania powietrza zobacz i chciałem przypomnieć, że ich głównymi zadaniami są:

☑️ Usunięcie ze sprężonego powietrza cząstek stałych – filtracja z użyciem filtrów wstępnych, dokładnych i bardzo dokładnych zobacz,
☑️ Usunięcie wody (w postaci kropel) – za pomocą filtrów i separatorów zobacz
☑️ Nastawienie odpowiedniej wartości ciśnienia – przy użyciu reduktorów ciśnienia zobacz
☑️ Wprowadzenie przez smarownice zobacz do instalacji mgły olejowej stosowanej do smarowania np. narzędzi pneumatycznych i uszczelnień

Jakie akcesoria do sprężarek pozwalają usunąć wilgoć?

Kolejnymi akcesoriami niezbędnymi do uzyskania bardzo dobrej jakości sprężonego powietrza są osuszacze sprężonego powietrza. Najbardziej popularne to:

1️⃣ osuszacze chłodnicze zobacz,
2️⃣ osuszacze adsorbcyjne zobacz

Osuszacze sprężonego powietrza usuwają wilgoć i wodę ze sprężonego powietrza na drodze fizycznej lub chemicznej tak aby uzyskać odpowiednią  tzw. temperaturę punktu rosy.

Więcej informacji na temat przemysłowych rozwiązań wykorzystywanych do osuszania sprężonego powietrza znajdą czytelnicy w poradniku

Przydatne informacje dotyczące metod usuwania wody ze sprężonego powietrza zamieściłem tutaj.

Które akcesoria do sprężarek służą do gromadzenia sprężonego powietrza?

Sprężone powietrze uzyskane przy pomocy sprężarek, oczyszczone za pomocą elementów przygotowania powietrza i osuszone przez osuszacze musi być gromadzone i przechowywane w zbiornikach ciśnieniowych.

Zbiorniki ciśnieniowe, o ile nie stanowią integralnego wyposażenia sprężarki, muszą być zamontowane w każdej instalacji pneumatycznej.

Akcesoria do kompresora o których warto wiedzieć - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Należy podkreślić, że zbiorniki ciśnieniowe nie tylko służą do gromadzenia medium roboczego, ale także pełnią dodatkowe bardzo potrzebne funkcje jak na przykład:

☑️ Stabilizują ciśnienie w instalacji,
☑️ Schładzają powietrze,
☑️ Uzupełniają straty ciśnienia występujące podczas pracy elementów pneumatyki,
☑️ Ograniczają ilości cykli załączania sprężarek.

Zasady doboru zbiorników ciśnieniowych oraz innych potrzebnych elementów do instalacji omówione zostały w poniższym poradniku

Jak usuwa się kondensat powstający podczas pracy sprężarek?

W czasie pracy sprężarek w instalacji pneumatycznej powstanie kondensat czyli mieszanina oleju, wody i innych płynnych zanieczyszczeń, który gromadzi się w zbiornikach filtrów zamontowanych na sprężarkach lub np. w zbiornikach ciśnieniowych. 

Akcesoriami do sprężarek pozwalającymi w sposób automatyczny na jego usunięcie są spusty kondensatu.

Co zrobić z usuniętym kondensatem?

Usunięty przez spusty kondensatu kondensat nie może być odprowadzony bezpośrednio do kanalizacji lecz wymaga odpowiedniego przygotowania.

Przygotowanie kondensatu polega na oddzieleniu z niego wody od zanieczyszczonych frakcji olejowych co następuje w separatorach woda-olej.

Rodzaje oraz sposób działania separatorów woda-olej zostało opisane w artykule “Separatory woda-olej” zobacz tu.

Akcesoria do kompresora użytkowanego w warsztacie

Akcesoria do sprężarek występują nie tylko jako typowe elementy przemysłowe ale także można je wykorzystywać w warsztatach (np. samochodowych), przy pracach domowych lub do majsterkowania.

Mam na myśli:

▶️ Pistolety przedmuchowe zobacz,
▶️ Pistolety do pompowania kół zobacz ,
▶️ Węże spiralne zobacz,
▶️ Narzędzia pneumatyczne zobacz ,
▶️ Pistolety malarskie i natryskowe zobacz,
▶️ Smarownice pneumatyczne zobacz,
▶️ Nitownice pneumatyczne zobacz.

Akcesoria do sprężarek wykorzystywanych w remontach i serwisowaniu?

Podczas serwisowania sprężarek tłokowych lub śrubowych lub w trakcie ich napraw wymagane są odpowiednie części zamienne do których należą m.in.:

serwis sprężarek śrubowych

▶️ separatory olejowe,
▶️ filtry wstępne i dokładne,
▶️ presostaty,
▶️ wyłączniki ciśnieniowe i przetworniki ciśnienia zobacz,
▶️ ciśnieniowe zawory odciążające,
▶️ śrubowe stopnie sprężające,
▶️ tłokowe stopnie sprężające,
▶️ zawory bezpieczeństwa zobacz,
▶️ zawory zwrotne zobacz

Elementy te są dostępne bezpośrednio z naszego magazynu lub na zamówienie.

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.