Skip to main content

Instalacje pneumatyczne o dużych przepływach pojawiają się w zakładach produkcyjnych i przemysłowych, w których zapotrzebowanie na sprężone powietrza przekracza 3000 m3 na godzinę. Jakie komponenty i akcesoria sprawdzą się przy takich wymaganiach?

 

Sprężone powietrze jest tak powszechnym medium roboczym w zakładach przemysłowych, że trudno wskazać jedną branżę, w której nie było wykorzystywane. 

Sprężone powietrze wytwarzają kompresory (sprężarki) a do jego dystrybucji wykorzystywane są instalacje pneumatyczne. Kojarzą się nam one z siecią niebieskich rur rozprowadzających sprężone powietrze. Zwykle jednak są to rury o średnicach do 110 mm wraz z niezbędną armaturą.

Przypomnę, że projektowanie, wykonanie i odbiory instalacji pneumatycznych to jedna z naszych usług. W Bazie Wiedzy poświęcaliśmy wiele miejsca na opis zrealizowanych projektów. Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem prezentującym jedną z naszych realizacji: budowa i podłączenie instalacji pneumatycznej w firmie produkcyjnej.

Aluminiowe instalacje pneumatyczne z rurami o dużej średnicy

Poniższy poradnik dotyczy instalacji pneumatycznych służących do przesyłania bardzo dużych ilości sprężonego powietrza (3000 m3/h), przeznaczonych dla zakładów przemysłowych posiadających bardzo duże zapotrzebowanie na to medium, a co się z tym wiąże sprężarki o bardzo dużych wydajnościach.

▶️ W jakich branżach występuje duże zużycie powietrza?
▶️
Jakie systemy instalacji stosowane są w takim przypadku?
▶️
Na czym polega wyższość stosowania systemy rur 6” i 8” Aircom System?

Tego dowiesz się z mojego poradnika.

W jakich branżach przemysłowych niezbędne są bardzo duże ilości sprężonego powietrza?

Zapotrzebowanie na sprężone powietrze wynika głównie ze specyfiki zastosowanych procesów produkcyjnych oraz ilości używanych elementów pneumatyki lub narzędzi pneumatycznych. Do procesów które wymagają zwiększonych wydajności sprężarek (do 3000m3/h) należą:

systemy transportu pneumatycznego,
systemy napowietrzania i wentylacji,
systemy wytwarzające podciśnienie oraz wykorzystujące podciśnienie (eżektory, przyssawki, systemy handlingowe,
procesy pakowania,
produkcja stali i metali nieżelaznych,
produkcja szkła,
produkcja wyrobów ceramicznych (płytki, ceramika sanitarna, cegły i prefabrykaty),
produkcja papieru.

Aluminiowe instalacje pneumatyczne do dużych przepływów sprężonego powietrza - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Branże w których występują bardzo duże ilości odbiorników (zaworów rozdzielających, wysp zaworowych, siłowników pneumatycznych itp. to:

przemysł automotive (motoryzacyjny),
przemysł włókienniczy oraz produkcja tekstyliów,
drukarnie,
przemysł spożywczy,
produkcja materiałów budowlanych (np. cementownie i zakłady przetwarzające gips)
przemysł koncentratów i pasz dla zwierząt,
huty stali i metali
huty szkła

Aluminiowe instalacje pneumatyczne do dużych przepływów sprężonego powietrza - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Na podstawie przytoczonych przykładów można sobie wyobrazić, że instalacje pneumatyczne 6” oraz instalacje pneumatyczne 8” są używane głównie w dużych przemysłowych halach produkcyjnych rozmieszczonych na znacznych powierzchniach, a dostarczanie sprężonego powietrza odbywa się na duże odległości. 

Jakie systemy rurowe stosowane są dla bardzo dużych przepływów sprężonego powietrza?

Wykonywanie dużych (pod względem przepływu) instalacji sprężonego powietrza wbrew pozorom nie jest prostą sprawą. Zwykle są one wykonywane z rur stalowych o średnicy 150 – 200 mm z zastosowania techniki spawania lub złączy kołnierzowych. Jedna i druga technologia obarczona jest wieloma wadami, z których najważniejsze to:

duża masa rur oraz armatury, co wymaga stosowania wytrzymałych elementów do ich mocowania na ścianach
bardzo trudny montaż (lub nawet brak możliwości wykonywania instalacji) na ścianach hal o lekkiej konstrukcji,
długi i pracochłonny czas wykonania instalacji,
konieczność zabezpieczenia antykorozyjnego,
wysoka cena sieci sprężonego powietrza oraz możliwość występowania zanieczyszczeń dostających się do odbiorników.

Na czym polega przewaga systemu rur 6” i 8” Aircom System?

Mając na uwadze duże problemy z wykonywaniem stalowych instalacji pneumatycznych o dużych średnicach proponujemy zupełnie inne nowoczesne rozwiązanie, oparte o system rur aluminiowych o średnicach 168, 3 mm (6”) oraz 220 mm (8”) firmy AircomSystem. Rury posiadają specjalne rowki stosowane do ich łączenia oraz montażu dodatkowych elementów.

Największymi zaletami tego systemu są:

✔️ mała masa rury aluminiowej,
✔️ bardzo dobra jakość dostarczanego sprężonego powietrza,
✔️ estetyka instalacji,
✔️ bardzo dobra odporność na warunki atmosferyczne (powierzchnia zewnętrzna powlekana tworzywową warstwą zabezpieczającą),
✔️ łatwość montażu (z zastosowaniem skręcanych obejm),
✔️ możliwość przesyłania sprężonego powietrza, podciśnienia, gazów neutralnych i innych mediów.
✔️ dostępność elementów dodatkowych do dowolnego prowadzenia instalacji:

◾ przepustnice,
◾ odejścia,
◾ kolanka 45° oraz 90°,
◾ złącza kompensacyjne

rury i akcesoria do instalacji aluminiowych

 

 

rury aluminiowe duze srednice

Instalacja pneumatyczna do dużych przepływów: podsumowanie

Systemy instalacyjne  6” i 8” AircomSystem to idealne i uniwersalne rozwiązanie dla dużych zakładów przemysłowych. Montaż instalacji na halach produkcyjnych jest łatwy, niska masa rur aluminiowych i elementów pomocniczych ułatwia montaż, a system uszczelniania za pomocą obejm skręcanych skraca czas budowy instalacji.

 

 

 

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.