Skip to main content

W celu zwiększenia dokładności zatrzymania siłownika pneumatycznego (pozycjonowania) stosuje się siłowniki z dwoma tłoczyskami.

W wielu przypadkach przy stosowaniu siłowników pneumatycznych pojawia się potrzeba zatrzymania siłownika (tzw. pozycjonowanie) pomiędzy skrajnymi położeniami.

Ze względu na ściśliwość powietrza użycie tradycyjnych zaworów 5/3 bywa nieskuteczne, gdyż siłownik ma tendencję do ruchu tłoczyska mimo odciętych komór. Często wynika to z faktu różnych powierzchnie czynnych – mniejszej od strony tłoczyska i większej od strony tłoka.

W celu wyeliminowania problemu stosuje się siłownik pnematyczny z dwustronnym tłoczyskiem (obie powierzchnie czynne są jednakowe).

Zobacz także nasz film: Siłowniki pneumatyczne w 24 h: jak to jest robione?

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.