Skip to main content

Zawór zwrotny jest często spotykanym komponentem w instalacjach centralnego ogrzewania. Jego głównym zadaniem jest właściwe kierowanie przepływem wody pomiędzy różnymi fragmentami układu. Zawór zwrotny pełni również funkcję zabezpieczającą na wypadek nieprzewidzianej awarii. Od czego zależy jego właściwa praca? Jakie są zasady montażu?

Umiejscowienie zaworu zwrotnego CO

Od ich odpowiedniego umiejscowienia będzie zależała właściwa praca takiej instalacji. Dlatego bardzo ważny jest zarówno dobór tych elementów, jak również ich montaż. Źle dobrane zawory nie tylko nie pomogą, ale mogą być przyczyną różnych komplikacji, włącznie z odcięciem fragmentów budynku od ciepła.

Jak działają zawory zwrotne CO?

Głównym zadaniem zaworów zwrotnych jest ograniczenie przepływu cieczy do wyłącznie jednego kierunku. Najczęściej spotykanymi zaworami tego typu są zawory grzybkowe – znajdujący się w nich element w kształcie grzybka pod wpływem ciśnienia podnosi się, umożliwiając tym samym przepływ wody. Ale konstrukcji jest znacznie więcej.

Popularnością cieszą się między innymi:

zawory klapowe (wyposażone w opadającą na gniazdo pod wpływem grawitacji klapkę),
modele membranowe,
zawory płytkowe,
zawory kulowe.

Jak dobrać zawór do układu CO

Dobierając zawór do układu centralnego ogrzewania duże znaczenie będzie miał jego sposób działania. Tu wyróżnia się dwa główne rodzaje tych elementów, to znaczy pracujące bez obciążenia oraz z obciążeniem. W pierwszym przypadku zamykanie i otwieranie odbywa się wyłącznie przy różnicy ciśnień, natomiast w drugim zawór jest zamykany przez sprężynę lub pod wpływem grawitacji.

Zasady montażu zaworów zwrotnych w instalacjach CO

Zawory zwrotne CO (w układach centralnego ogrzewania) mają za zadanie uniemożliwienie zawracania gorącej, ogrzanej wody. W najprostszych instalacjach nie są one niezbędne, przy bardziej rozbudowanych ich użycie będzie konieczne.

Przypadek z zawracaniem wody może mieć miejsce na przykład przy awarii pompy lub zaniku zasilania. W takich sytuacjach zawór zwrotny CO, który w czasie normalnej pracy pozostaje zamknięty, otwiera się pod wpływem ciśnienia. Woda zaczyna płynąć grawitacyjnie omijając pompę, co uchroni ją przed uszkodzeniem. Aby taki model zadziałał prawidłowo, to instalacja musi być właściwe zaprojektowana.

Zawór zwrotny nad pompą

Najlepiej zawór zwrotny umiejscowić bezpośrednio za pompą, przed zaworem odcinającym, przy niektórych konfiguracjach dopuszczalne jest także zamontowanie zaworu w miejscu powrotu wody. Zależnie od konstrukcji, zawór może być ułożony poziomo lub pionowo. Duże znaczenie ma prawidłowy dobór jego parametrów.

Konstrukcja nie może zbytnio ograniczać przepływu, a jednocześnie przy normalnej pracy powinna zapewnić pełne otwarcie. W przeciwnym wypadku zawór może szybko się uszkodzić, ze względu na wewnętrzne drgania i uderzenia elementu odcinającego o wewnętrzne części.

Może zainteresuje Cię nasz film: zawór dławiąco-zwrotny w pneumatyce.
Zobacz praktyczny poradnik o zaworach zwrotnych: czym jest, jak działa, gdzie jest montowany?

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.