Skip to main content

Technika próżniowa i podciśnienie to chwytanie, przenoszenie i transport podciśnieniowy. Trzy główne czynności będące atrybutem tej kategorii w przemyśle. W naszym poradniku odpowiadamy na 10 kluczowych zagadnień.

Technika próżniowa i podciśnienie obecnie wykorzystywane są powszechnie w urządzeniach służących do chwytania i przenoszenia, a także w transporcie podciśnieniowym. Elementy z tej grupy znajdują zastosowanie we wszystkich branżach przemysłowych. Technikę próżniową można podzielić na elementy służą do wytwarzania podciśnienia (próżni), elementy sterujące podciśnieniem a także wykorzystujące podciśnienie do chwytania i manipulowania, czyli przyssawki. Jak wytwarza się podciśnienie? Jakie rodzaje przyssawek są odpowiednie do przenoszenia wybranych materiałów? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym artykule.

Podciśnienie: tego dowiesz się z naszego wpisu

Jaki poziom podciśnienia jest wykorzystywany do zasilania przyssawek?
Jak zbudowane są i jak działają urządzenia do wytwarzania podciśnienia?
Eżektor podciśnienia – jakie występują ich rodzaje?
Które z typów pomp eżektorowych są najbardziej popularne?
Jaka jest wyższość stosowania eżektorów w porównaniu do pomp podciśnieniowych?
Jakie elementy występują w układach podciśnieniowych?
Do czego służą i w jakim celu stosowane są przyssawki podciśnieniowe?
Jakie występują rodzaje przyssawek podciśnieniowych i jak się je montuje?
W jakich procesach technologicznych stosowane są przyssawki podciśnieniowe?
Jakie są inne rozwiązania elementów stosowanych w technice podciśnieniowej?


#1 Jaki poziom podciśnienia jest wykorzystywany do zasilania przyssawek?

W przypadku zwykłych zastosowań przemysłowych wystarcza podciśnienie do ok. 62 kPa

#2 Jak zbudowane są i jak działają urządzenia do wytwarzania podciśnienia?

W technice i przemysłowych zastosowaniach zwykle potrzebne są elementy wytwarzające tzw. średnie podciśnienie (od 20 do 99 -kPa). Obecnie powszechnie stosowane są:

⏺️ eżektorowe pompy podciśnienia (zobacz), działające na zasadzie dyszy Venturiego w których podciśnienie wytwarzane jest za pomocą przepływu sprężonego powietrza.
⏺️ pompy próżniowe mechaniczne tłokowe, membranowe, łopatkowe, wirnikowe napędzane silnikami elektrycznymi, hydraulicznymi lub pneumatycznymi (do zasilania centralnego wielu układów wykorzystujących podciśnienie)
⏺️ wentylatory

#3 Eżektor podciśnienia – rodzaje

Eżektory stosowane w przemyśle występują jako:

▶️ jednostopniowe
▶️ wielostopniowe (wielokomorowe) zobacz

#4 Eżektory jednostopniowe

Wytwarzają podciśnienie o wysokim przepływie i wysokim stopniu “próżni” i mogą zasilać pojedyncze przyssawki.

Technika próżniowa i podciśnienie: 10 faktów o których musisz wiedzieć! - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

#5 Eżektory wielostopniowe

Zachowując zalety rozwiązań jednostopniowych, zużywają zdecydowanie mniej kosztownego sprężonego powietrza do uzyskania tych samych parametrów oraz odznaczają się wysoką wydajnością i niskim poziomem hałasu podczas pracy.

Technika próżniowa i podciśnienie: 10 faktów o których musisz wiedzieć! - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

#6 Które z typów pomp eżektorowych są najbardziej popularne?

Oferta producentów dostarczających rozwiązania z zakresu techniki podciśnieniowej obejmuje:
▶️ eżektory do montażu indywidualnego (do pojedynczych przyssawek)
▶️ stacje eżektorowe o konstrukcji modułowej z możliwością tworzenia elastycznych systemów próżniowych złożone z wielu indywidualnych eżektorów tzw. wkładek (stosowane do centralnego zasilania wielu przyssawek).

#6 Jaka jest wyższość stosowania eżektorów w porównaniu do pomp podciśnieniowych?

Rozwiązania z eżektorami charakteryzują się dużo większą niezawodnością i elastycznością zastosowań. Wynika to z bardzo prostej konstrukcji i braku jakichkolwiek ruchomych elementów mogących ulegać uszkodzeniom i wymagających konserwacji i napraw oraz bardzo małej masie i wielkości. Obecnie stosowane rozwiązania w technice eżektorowej pozwalają na minimalizację wymaganej energii sprężonego powietrza i mogą być stosowane i montowane bezpośrednio przed przyssawkami lub w miejscach rzeczywistego “odbioru” podciśnienia.

#7 Jakie elementy występują w układach podciśnieniowych?

Układy podciśnieniowe zbudowane są podobnie do klasycznych i układów pneumatycznych i wykorzystują podobne elementy:

#8 Do czego służą i w jakim celu stosuje się przyssawki podciśnieniowe?

Przyssawki podciśnieniowe stosowane są w technice manipulacyjnej do przenoszenia przedmiotów, do których nie można stosować chwytaków mechanicznych. Różne rodzaje przyssawek dają bardzo dużą elastyczność w zakresie stosowania do np. przedmiotów o skomplikowanych kształtach, wykonanych z materiałów porowatych lub delikatnych.

generator-podcisnienia-smc

#9 Jakie są rodzaje przyssawek podciśnieniowych i jak się je montuje?

Podstawowym kryteriów podziału przyssawek jest ich kształt oraz “krotność”. Występują min:

▶️ przyssawki płaskie zobacz
▶️ przyssawki mieszkowe zobacz
▶️ przyssawki wielomieszkowe zobacz
▶️ przyssawki owalne zobacz
▶️ przyssawki prostokątne
▶️ przyssawki wklęsłe

Montaż przyssawek wykonywany jest bezpośrednio z użyciem gwintu. W niektórych aplikacjach wymagane jest zastosowanie kompensatorów wysokości zobacz  lub uchwytów zobacz 

#10 W jakich procesach technologicznych stosowane są przyssawki podciśnieniowe?

Przyssawki są wykorzystywane w procesach produkcyjnych, montażowych oraz przy pakowaniu i konfekcjonowaniu produktów gotowych we wszystkich branżach przemysłowych. Ich obszar zastosowania jest praktycznie nieograniczony a różnorodność wykonania pozwala na ich używanie do przenoszenia min. arkuszy blach, arkuszy papieru, worków, kartonu lub tektury, folii, szyb, elementów elektronicznych, itp.
Przyssawki podciśnieniowe bardzo często stanowią wyposażenie końcówek robotów przemysłowych i manipulatorów.

Jakie są inne rozwiązania elementów stosowanych w technice podciśnieniowej?

Ciekawym rozwiązaniem są urządzenia stanowiące połączenie w jednym elemencie pompy eżektorowej oraz przyssawki

Technika próżniowa i podciśnienie: co warto zapamiętać?

Technika podciśnieniowa i próżniowa jest powszechnie używana w technice chwytania i transportowania. Bardzo często elementy techniki podciśnieniowej stosowane są w zrobotyzowanych systemach montażowych oraz jako wyposażenie robotów przemysłowych i manipulatorów. Szeroka gama rozwiązań i elementów pozwala na wykonywanie dowolnych systemów próżniowych i podciśnieniowych.

W ofercie Air-Com Pneumatyka-Automatyka znajdziecie Państwo profesjonalne elementy firmy PIAB oparte o technologię COAX. Rozwiązania, które oferuje firma skierowane są zarówno dla profesjonalnych zastosowań, gdzie istotne są markowe produkty o najwyższej jakości i trwałości jak również dla stosowania domowego. Oferujemy pełną ofertę elementów podciśnieniowych oraz innych pomocniczych stosowanych w układach podciśnienia i próżni.

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.