Spis treści
Wyspa zaworowa to najbardziej zaawansowane rozwiązania stosowane w pneumatycznych układach sterowania. Jakie rodzaje wysp zaworowych występują? Jaki jest cel ich stosowania? Sprawdź w jaki sposób zwiększają one funkcjonalność maszyn i urządzeń.
Cześć, nazywam się Daniel Kulik jestem Doradcą Techniczno-Handlowym w Air-Com Pneumatyka-Automatyka. Poniższy tekst jest moim pierwszym materiałem w Bazie Wiedzy. Mam nadzieje, że okaże się dla Ciebie dużą inspiracją.
Jeśli w przyszłości będziesz śledził moje wpisy to spodziewaj się dużo cennej i praktycznej wiedzy nt. wysp zaworowych. Będę przybliżał tematy związane z ich zastosowaniem, modernizacją, modyfikacjami. Na co dzień wspólnie z Klientami wdrażam aplikacje w branży spożywczej oraz przybliżam im produkty i rozwiązania takich marek jak Festo czy SMC. Jeśli chcesz popracować nad techniką podciśnienia w swojej firmie – także będę mógł Ci pomóc.
Na końcu wpisu odnajdziesz formularz kontaktowy.
Wyspy zaworowe i płyty zaworowe: o tym się dowiesz
Wyspa zaworowa czy płyta zaworowa – jakie są różnice?
W jakim celu stosuje się płyty zaworowe i wyspy zaworowe?
Do jakich typów elektrozaworów są dostępne płyty zaworowe i wyspy zaworowe?
Jakie są rodzaje wysp zaworowych?
Jakie typy elektrozaworów są stosowane w wyspach zaworowych Multi-pin oraz z modułami komunikacyjnymi?
Podsumowanie – co warto zapamiętać.
Nowoczesne układy sterowania maszynami i procesami produkcyjnymi wymuszają stosowanie rozwiązań w zakresie sterowania siłownikami pneumatycznymi, które umożliwiają nie tylko realizowanie prostego sterowania ich wysuwaniem i wsuwaniem, ale także pozwalają na wykorzystanie sterowników PLC.
Ideą nowoczesnych układów sterowania jest jak największa integracja wszystkich urządzeń automatyki (napędów pneumatycznych, hydraulicznych, elektrycznych itp) oraz stosowanych do tych urządzeń czujników lub przetworników.
Jak się domyślamy elementy pneumatyki pełnią bardzo ważną rolę w układach sterowania i automatyki przemysłowej, a wyspy zaworowe zostały stworzone aby integracją całego układu maszyny lub procesu była możliwa.
Wyspa zaworowa czy płyta zaworowa – różnice.
W powszechnym użyciu funkcjonują te dwa pojęcia równolegle i często zamiennie. Z punktu widzenia automatyka jest jednak zasadnicze rozróżnienie.
Płyty zaworowe są rozumiane jako wspólna część na której są montowane są elektrozawory służąca do zasilania i odpowietrzania zamontowanych na niej rozdzielaczy.
Jak widać na zdjęciach, podłączenie każdej cewki elektrozaworu należy w przypadku użycia pyty zaworowej wykonywać indywidualnie.
Wyspy zaworowe to zaawansowane elementy które nie tylko pozwalają na zasilanie i odpowietrzanie zamontowanych elektrozaworów, ale także integrują elektryczną część sterowania rozdzielaczy (zasilanie i sterowanie cewkami). Dla zaawansowanych rozwiązań pozwalają na komunikację ze sterownikami PLC lub pomiędzy wyspami zaworowymi i elementami automatyki.
W jakim celu stosuje się płyty zaworowe i wyspy zaworowe?
Zarówno wyspy zaworowe jaki i płyty zaworowe pozwalają na dużą integrację zaworów rozdzielających elektromagnetycznych zwłaszcza w układach gdzie występuje duża ilość siłowników pneumatycznych lub innych napędów sterowanych pneumatycznie.
Najważniejsze korzyści ze stosowania płyt zaworowych i wysp zaworowych:
⏺️ ograniczenie miejsca pod zabudowę i znaczna redukcja powierzchni montażowej w porównaniu do zaworów montowanych indywidualnie (szczególnie istotne np. w szafach sterowniczych),
⏺️ ograniczenie ilości przewodów pneumatycznych zobacz (do zasilania elektrozaworów) oraz ułatwienie i przyspieszenie wykonania podłączeń,
⏺️ redukcja kosztów związanych z zakupem dużych ilości złączek, trójników, czwórników zobacz czy tłumików hałasu zobacz itp.,
⏺️ uproszczenie układu pneumatycznego co wiąże się z poprawieniem warunków serwisowania i usuwania ewentualnych awarii,
⏺️ znaczne uproszczenie układu elektrycznego i zmniejszenie kosztów materiałów eksploatacyjnych.
Wyspy zaworowe z zaworami o funkcji 3/2 bardzo często wykorzystuje się do sterowania pośredniego pneumatycznymi zaworami procesowymi zaworami, kulowymi lub przepustnicami zobacz a także chwytakami pneumatycznymi.
Do jakich typów elektrozaworów są dostępne płyty zaworowe i wyspy zaworowe?
Płyty zaworowe stosuje się zarówno do montażu zaworów które są przeznaczone do tzw. montażu płytowego 3-drogowych zobacz oraz 5-drogowych zobacz.
Płyty zaworowe do zaworów 3 i 5-drogowych są uniwersalne i można na nich montować zawory monostabilne i bistabilne o funkcjach 3/2, 5/2, 5/3
WAŻNE:
Płyt 3 i 5-drogowych tych nie można stosować zamiennie (jeden otwór odpowietrzenia dla zaworów 3-drogowych zobacz i dwa odpowietrzenia dla zaworów 5-drogowych zobacz).
Jakie są rodzaje wysp zaworowych?
Wyspy zaworowe występują w wielu odmianach, a ich wykonanie i rozwiązania konstrukcyjne zależą od producenta. Przedstawię zatem przykłady typowych wykonań, które obecnie występują na rynku pneumatyki
Wyspa zaworowa z przyłączem Multi-pin (Multipol) zobacz
Wyspy tego typu charakteryzuje:
⏺️ zastosowanie wspólnego zasilania (24V DC) cewek elektrozaworów przy pomocy złącza Multi-pin (D-Sub), w którym każdy z pinów podłączony jest do odpowiedniej cewki elektromagnesu,
⏺️ wspólne gwintowane przyłącze zasilania pneumatycznego lub ze złączkami wtykowymi (port 1) oraz wspólne odpowietrzenia (porty 3 i 5).
⏺️ przyłącza do tzw. zasilania obcego dla elektrozaworów.
⏺️ wyjścia do siłowników pneumatycznych (porty 2 i 4, gwintowane lub wyposażone w złączki wtykowe).
⏺️ sygnalizacja diodami LED stanu przesterowania elektrozaworu z
możliwością ręcznego sterowania elektrozaworami.
⏺️ do podłączania sygnałów sterujących elektromagnesami stosuje się specjalne kable przyłączeniowe z wtyczkami Multi-Pin
Wyspy zaworowe z modułami komunikacji
Wyspy zaworowe wyposażone w cyfrowe moduły komunikacji wykorzystuje się w najnowszych układach sterowania. Największą ich zaletą jest możliwość stosowania w układach w których występują nie tylko napędy pneumatyczne ale także elektryczne lub hydrauliczne oraz czujniki lub przetworniki.
Protokoły transmisji danych umożliwiają przesyłanie jednym przewodem sygnałów sterujących, zasilających oraz informacji dodatkowych (np. diagnostycznych) w sieciowych oraz rozproszonych układach sterowania.
Wyspy z modułami transmisji danych charakteryzuje:
⏺️ zastosowanie enkodera dla obsługi protokołów transmisji danych:
✔️ Profinet
✔️ EtherCAT
✔️ DeviceNet
✔️ CC-link
✔️ CANopen
✔️ Profibus DP
✔️ AS-Interface
✔️ DeviceNet
✔️ EtherNet/IP
✔️ Modbus/TCP
✔️ PROFINET
✔️ VARAN
✔️ CPI-B
⏺️ możliwość zastosowanie modułów wejściowych dla czujników położenia tłoka
⏺️ wspólne przyłącze zasilania pneumatycznego (port 1) gwintowane lub ze złączkami wtykowymi oraz wspólne odpowietrzenia (porty 3 i 5).
⏺️ możliwość stosowania rozdzielaczy elektromagnetycznych z zasilaniem obcym.
⏺️ wyjścia do odbiorników (przyłącza oznaczone 2 i 4) gwintowane lub ze złączkami wtykowymi.
⏺️ sygnalizacja diodami LED przesterowania elektrozaworu.
⏺️ możliwość ręcznego przesterowania elektrozaworu.
Jakie typy elektrozaworów są stosowane w wyspach zaworowych Multi-pin oraz z modułami komunikacyjnymi?
Wyspy zaworowe Multi-pin oraz z modułami komunikacyjnymi posiadają zwykle uniwersalne płyty zaworowe. Oznacza to, że klient sam wybiera jaki typ sterowania jest wymagany (umożliwiają to stosowane przez producentów tzw. konfiguratory wysp zaworowych) oraz rodzaje zaworów rozdzielających.
Chciałbym zwrócić uwagę, że w przypadku zaawansowanych wysp bardzo często występują zawory podwójne o funkcji 2×3/2 (NO/NO, NC/NC, NO/NC) lub 2/2 które zmniejszają ilość potrzebnych miejsc na wyspie oraz sygnałów elektrycznych.
Poniżej przedstawiam schematy typowych zaworów rozdzielających stosowanych na wyspach z przyłączem Multipol lub modułem komunikacyjnym.
Wyspa zaworowa i płyta zaworowa – co warto zapamiętać
➡️ Wyspy zaworowe stosuje się dla oszczędności miejsca pod zabudowę i redukcji kosztów przewodów pneumatycznych i złączek
➡️ Zawory montowane na wyspach i płytach zaworowych nie są zamienne pomiędzy różnymi producentami
➡️ Wyspy zaworowe z przyłączem Multipin oraz z modułami transmisji przeznaczone są do zaawansowanych układów sterowania.
Wyspy zaworowe i płyty zaworowe. Jesteś zainteresowany wdrożeniem u siebie tych rozwiązań?
Chętnie podzielę się z Tobą moją wiedzą i doświadczeniem. Pozostaw kontakt do siebie lub zadzwoń do mnie. Na bazie Twoich oczekiwań przedstawię rekomendacje, które będą odpowiedzią na wymagania Twojej branży. Do usłyszenia!