Wzmacniacz ciśnienia jako tańsza alternatywa dla sprężarki?

5 stycznia, 2021 10:25

Wzmacniacz ciśnienia stosowany jest w układach w celu zwiększenia ciśnienia zasilającego urządzenia również w zbiorniku. Kiedy należy go stosować?

Jak działa wzmacniacz ciśnienia sprężonego powietrza?

Wzmacniacz ciśnienia pozwala nawet na czterokrotne zwiększenie ciśnienia zasilania. Rozwiązanie jest stosowane w momentach gdy w instalacji sprężonego powietrza dodawane są kolejne urządzenia.

Dlaczego stosuje się wzmocnienie ciśnienia w instalacji pneumatycznej?

Przemysłowe i warsztatowe instalacje sprężonego powietrza służą zwykle do przesyłania medium roboczego o ciśnieniu do 8 barów. Jednak w niektórych przypadkach istnieje konieczność zasilenia siłowników pneumatycznych wyższym ciśnieniem roboczym. Modernizacja instalacji pneumatycznej wiązała by się ze zmianą sprężarki, co jest bardzo kosztowne i wymaga często wymiany części instalacji.

Na kłopoty… wzmacniacz ciśnienia!

Rozwiązaniem jest zastosowanie wzmacniacza ciśnienia bezpośrednio przed elementami wymagającymi wyższego ciśnienia. Urządzenie pozwala na zwielokrotnienie ciśnienia zasilania, nawet w stosunku 4:1. To rozwiązanie jest proste i skuteczne, nie powoduje konieczności modernizacji całej instalacji.

Wzmacniacze ciśnienia mogą być zabudowane na zbiorniku, a ich podstawową zaletą jest zwiększanie ciśnienia tylko w momencie, kiedy urządzenie takiego ciśnienia wymaga.

O TYM WARTO PAMIĘTAĆ

Wzmacniacz ciśnienia w instalacji pneumatycznej nie zawsze będzie skutecznym antidotum poprawiającym jej działanie. Jeśli cały układ nie jest zbyt wydajny, a przez to słaby, skutecznym rozwiązanie stanie się modernizacja (rozbudowa) sprężarkowni.

Wariant ze zbiornikiem

Rozwiązanie FESTO do zwiększenia ciśnienia w instalacji sprężonego powietrza

Udostępnij I Zachowaj I Podziel się wiedzą

Chcesz do nas dołączyć?

Zobacz kim jesteśmy i poznaj aktualne oferty pracy