Skip to main content

Zawór zaciskowy pneumatyczny to specyficzny i uniwersalny element armatury pneumatycznej wykorzystywany do otwierania, odcinania i regulowania przepływu medium roboczego w instalacjach przesyłowych i transportowych. Gdzie znajdują zastosowanie? W których branżach może być wykorzystany?

W skrócie: Uszczelnienia w tradycyjnym zaworze kulowym, przy stosowaniu do zanieczyszczonych mediów roboczych (przykładowa lista w dalszej części tekstu), bardzo szybko ulegają zużyciu. W praktyce oznacza to mechaniczne uszkodzenia. Alternatywą stają się zawory zaciskowe, których konstrukcja (tzw. elastyczna wkładka) staje się ogromnym atutem.  Zobacz film z zasadą działania. Poznaj szczegóły.

Montaż zaworów zaciskowych

Zawory zaciskowe w instalacji montowane są:

▶️ z zużyciem przyłączy kołnierzowych

▶️ za pomocą gwintów (od G3/8” do 4”)

Zawór zaciskowy – główne atuty:

Cechą charakterystyczną odróżniającą zawory zaciskowe od innych typów zaworów odcinających (np. zaworów kulowych – zobacz lub przepustnic – zobacz) jest ich bardzo duża wytrzymałość i odporność na uszkodzenia przy stosowaniu do zanieczyszczonych mediów roboczych zawierających:

▶️ zawiesiny cząstek stałych o dużej twardości,
▶️ emulsje i substancję płynne i półpłynne,
▶️ stałe i sypkie granulaty, proszki, pyły,
▶️ szlam i ścieki komunalne,
▶️ cząstki powodujące ścieranie lub korozję
▶️ substancje agresywne.

Zastosowanie do tego rodzaju mediów roboczych typowych zaworów kulowych lub przepustnic powoduje bardzo szybkie zużywanie się uszczelnień, a duża prędkość przepływu powoduje mechaniczne uszkodzenia i wycieranie się wewnętrznych ich części.

Konstrukcja zaworu zaciskowego

Zawory zaciskowe, stanowiące alternatywę dla klasycznych rozwiązań, posiadają nietypową konstrukcję w której elementem mającym bezpośredni kontakt z medium roboczym oraz odcinającym przepływ jest elastyczna wkładka (tzw. rękaw) wykonana z wytrzymałego na ścieranie tworzywa.

Wkładka ta zabudowana w korpusie po podaniu sprężonego powietrza (z dowolnego typu zaworu rozdzielającego sterowanego pneumatycznie, elektromagnetycznie lub mechanicznie) odkształca się zamykając przepływ medium przez zawór.

Gdzie znajduje zastosowanie zawór zaciskowy?

Zawory zaciskowe znajdują zastosowanie w instalacjach technologicznych pracujących w:

▶️ oczyszczalniach ścieków,
▶️ przemyśle papierniczym,
▶️ energetyce i kotłowniach,
▶️ systemach dozowania i ważenia,
▶️ instalacjach transportu próżniowego,
▶️ przemyśle spożywczym przy transporcie produktów sypkich i płynnych,
▶️ układach armatury do opróżniania i napełniania silosów i zbiorników,
▶️ wytwórniach pasz i koncentratów dla zwierząt,
▶️ przemyśle chemicznym i nawozów sztucznych,
▶️ transporcie pneumatycznym w firmach produkujących cement i materiały budowlane, pigmenty do farb itp.,
▶️ przemyśle szklarskim i ceramicznym,
▶️ urządzeniach stosowanych w lakierniach proszkowych.

Jak działają sterowane pneumatycznie zawory zaciskowe?

Krótka animacja przedstawia zasadę działania zaworu zaciskowego.


Może zainteresuje Cię podobny temat:

Zawory w instalacji sprężonego powietrza (rodzaje, oznaczenie TÜV)

Rafał Piszcz

Mgr. inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.