Skip to main content

Instalacja sprężonego powietrza aluminiowa czy skręcana? A może instalacja pneumatyczna z polipropylenu? Publikujemy praktyczny wideoporadnik w którym pokazujemy przykładowe montaże wybranych systemów. Zobacz nasz film lub zapoznaj się z transkrypcją.

Instalacja sprężonego powietrza to przysłowiowy konik Pawła Oskroby, Prezesa Zarządu firmy Air-Com Pneumatyka-Automatyka. Dlatego poniższy materiał w całości jest poświęcony tej tematyce. Możecie więc oczekiwać solidnej dawki wiedzy, nie tylko teoretycznej, ale i praktycznej.

Instalacja pneumatyczna – którą wybrać?

To pytanie przed którym staje każdy inwestor planujący projekt i zlecenie montażu instalacji pneumatycznej, w warsztacie czy zakładzie produkcyjnym.

Stosowane w latach 90-tych instalacje pneumatyczne skręcane, wbrew pozorom, nie odeszły całkowicie do lamusa. Wciąż popularne są także instalacje z pp (polipropylen). W ofercie są ponadto rozwiązania lekkie i proste w montażu. Zachęcamy do obejrzenia filmu w którym pokazujemy przykładowe montaże w każdej technologii.

Co zobaczysz w filmie o instalacji pneumatycznej?

00:23 Kim jest prowadzący film i jakie wątki zostaną podjęte?
00:59 Typy instalacji sprężonego powietrza – przegląd – skręcane
01:43 Instalacja pp (polipropylen)
02:49 Instalacja pneumatyczne w systemie Mapress od firmy Geberit
05:25 Instalacja od Aircom System
07:03 Przykładowy montaż: instalacja aluminiowa
08:40 Przykładowy montaż: instalacja pneumatyczna w systemie Mapress
11:24 Przykładowy montaż: instalacja dla systemów klejowych i lakierniczych (aluminium+mapress)
14:49 Instalacja pneumatyczna – tych błędów unikaj!

 

 

Produkty, które pojawiły się w filmie:

▶️ Instalacja pneumatyczna aluminiowa Aircom System zobacz w sklepie
▶️ Sprężarki zobacz w sklepie
▶️ Złącza gwintowane zobacz w sklepie
▶️ Zbiorniki ciśnieniowe zobacz w sklepie
▶️ Aplikacje lakiernicze i klejowe zobacz w sklepie
▶️ Złączki wtykowe i skręcane zobacz w sklepie
▶️ Zawory kulowe zobacz w sklepie
▶️ Szybkozłącza zobacz w sklepie

 

audyt nieszczelnosci

Instalacje pneumatyczne – jakie stosowano kiedyś, jakie dziś?

Transkrypcja filmu o instalacji pneumatycznej dla przemysłu

Dzień dobry, witam Państwa na oficjalnym kanale YouTube firmy Air-Com Pneumatyka-Automatyka. Nazywam się Paweł Oskroba i jestem właścicielem firmy. Dzisiaj będziemy trochę w codziennej, a trochę w niecodziennej scenerii. Tematem filmu będą instalacje pneumatyczne.

Dzisiaj jako praktyk, a nie jako teoretyk, chcę się podzielić moją wieloletnią wiedzą, dotyczącą instalacji pneumatycznych. Chciałbym powiedzieć o tym co było, a co dzisiaj jest na topie, na czym polegają różnice w instalacjach. Podam również kilka przykładów zastosowań materiałów, o których będę mówił w dzisiejszym filmie, opowiem o prostocie dzisiejszych instalacji, o tym jak się je montuje w różnych obiektach przemysłowych.

Instalacje skręcane z rur stalowych

Myślę, że wszystkim znane i stosowane od wielu lat są instalacje skręcane, takie jak wykonywane kiedyś, najbardziej proste i typowe, czyli kształtki i odlewy żeliwne gwintowane. Pamiętam jak Tato mój mówił, że zawsze umieszcza to w pionierku (czyli urządzeniu, które unieruchamia rurę) i gwintuje. I to były jedne z pierwszych instalacji, jakie były montowane. Dzisiaj od czasu do czasu wykorzystujemy ten system do budowania instalacji aplikacji klejowych, z tą różnicą że wtedy wykorzystujemy nie rury ocynkowane a rury czarne. To były jedne z pierwszych systemów.

Instalacje pneumatyczne z polipropylenu

Następne, w końcu lat 90. rozpoczęło się tworzenie instalacji z polipropylenu. Tutaj widzimy polipropylen w wersji niebieskiej, czyli typowej dedykowanej do sprężonego powietrza. Odporny jest na temperaturę do 60 st. C i ciśnienie do 20 bar. I to były drugie najczęściej używane instalacje, w dużych i małych średnicach – od 15 do 90 mm. Takie instalacje montowaliśmy w dużych fabrykach mebli. Kiedyś nic innego nie było dostępne, a to było bardzo proste, bo wystarczyła tylko zgrzewarka oporowa. Zgrzewało się jedno z drugim i było to stuprocentowo szczelne.
I tak przez okres około 5 lat budowaliśmy instalację z polipropylenu.

Instalacje w systemie Mapress (Geberit)

Natomiast później przyszła do nas nowa technologia, zaproponowana przez firmę Geberit. Są to rury i kształki w systemie Geberit Mapress – system instalacji zaciskanej. I znów kolejny etap i kolejne uproszczenie, bo dzisiaj montując te instalacje nie musimy nosić ze sobą zgrzewarek. Nie ma również możliwości przegrzewania się tych rur. Montujemy w bardzo prosty sposób – mamy kształtkę i rurę. W kształtce jest urządzenie, które zagniata tę kształtkę na rurze. W dalszej części filmu pokażemy Państwu kilka przykładowych instalacji pneumatycznych, na których będziemy mogli pokazać, jak to połączenie funkcjonuje. I to jest cała filozofia. Kolejna rzecz, o której trzeba powiedzieć, to prostota montażu a także waga, bo popatrzmy na tę starą instalację i na ściankę w rurze ocynkowanej a na ściankę tutaj – różnica jest kolosalna, bo ścianka w tej rurze ma grubość ok. 1,5 mm. Różnicę widać gołym okiem.

Jest to też bardzo „wdzięczny” system, bo obejmuje zakres średnic od 10 do 108 mm – to jest maksymalna średnica jeśli chodzi o system Geberit. Występuje w wersji miedzianej, w wersji ze stali szlachetnej (tu mam przedstawiciela takich złączek – złączkę ze stali kwasoodpornej) i zwykłej ocynkowanej. Tutaj też możemy zaobserwować różnicę – ta kształtka, w związku z tym, że jest wykonana ze stali szlachetnej, ma niebieską opaskę, natomiast wykonane ze stali ocynkowanej mają opaskę czerwoną. Opowiem, jako ciekawostkę, po co jest ta opaska. W momencie, gdy następuje zaprasowanie tej kształtki na rurze, ta opaska niszczy się, co jest informacją dla instalatora, że połączenie zostało prawidłowo wykonane.
To jest do dzisiaj montowany system, wdzięczny i bardzo lubiany przez instalatorów, w związku z tym, że bardzo prosto i szybko można go zmontować.

Instalacje pneumatyczne aluminiowe

I ostatnia nasza nowość, którą wprowadziliśmy i która jest używana przez firmy korzystające z instalacji pneumatycznych to instalacje aluminiowe. Tutaj widzimy taką instalację w systemie AIRCOM. I kolejne uproszczenie – nie potrzeba tutaj skomplikowanych narzędzi. Wystarczy tylko klucz, który dokręca tę nakrętkę. Montaż jest bardzo prosty. Demonstrowałem to Państwu przy wcześniejszych filmach o złączkach wtykowych. Sam montaż zajmuje dosłownie minutę, dokręcamy to mocno kluczem i praktycznie instalacja jest gotowa. Jest dostępna w średnicach od DN15 do DN100, ale ostatnio mieliśmy zapytanie od naszego klienta o średnicę DN160 i jest ona również dostępna. Jeśli chodzi o ciśnienie, to maksymalnie może być tutaj 10 bar. Rzadko spotyka się w instalacjach pneumatycznych, żeby to ciśnienie było wyższe.

Jeśli chodzi o instalacje pneumatyczne, wymieniłem najprostsze i najczęstsze rozwiązania, jakie dzisiaj wykonujemy i montujemy dla naszych klientów i które są obecne na rynku polskim.

instalacja pneumatyczna duze srednice

Przykładowe montaże: instalacja z rur aluminiowych

Mamy tu rurociąg główny wykonany z rury 50 mm, zejścia na 20 i 25 mm, kształtki kątowe i kształtki proste. Tutaj widzimy redukcję ze średnicy 50 mm na 25 mm. Tutaj dodatkowo mamy ciekawe rozwiązanie – obejma, która pozwala przy gotowym rurociągu zamontować kolejny punkt poboru. Całość jest montowana na podzespołach HILTI. Tego się trzymamy, z tego względu, że są to elementy bardzo trwałe i szybkie w montażu – wszystkie elementy połączeniowe bardzo fajnie ze sobą współpracują.

HILTI dostarcza nam również materiały, które pozwalają nam na obliczanie obciążenia, jeśli chodzi o wagę instalacji. To jest pierwszy z przykładów instalacji aluminiowej. Tego typu instalację aluminiową zamontowaliśmy jesienią 2019 r. w największym salonie Hyundai w Europie. Była ona połączona z balanserami, blokami przygotowania sprężonego powietrza – cały układ był wykonany dla tego zakładu. I to jest pierwszy przykład.

Instalacja rurowa w systemie Geberit-Mapress.

I drugi przykład instalacji zbudowanej w systemie Mapress (Geberit).
W tym przypadku jest to instalacja z rur podwójnie ocynkowanych oraz kształtek ocynkowanych. Tak jak wspominałem, istnieje możliwość wykonania takiej instalacji ze stali szlachetnej – i rur i kształtek. Tutaj też mamy pokazane przykłady różnych średnic – tu mamy średnicę 20 mm, nawet nie najmniejszą, gdyż najmniejsza średnica w takiej instalacji to 10 mm.

Kolejne średnice to 22 mm, 28 mm (czyli cal), 30 mm, 40 mm i 50 mm. Maksymalna średnica, tak jak pokazywałem poprzednio, to 100 mm. Tutaj jest dokładnie pokazane, jak wygląda rura po zamontowaniu („zagnieceniu”) tego połączenia. Całość jest zaciśnięta. Rura wchodzi w pierścień. Tutaj jest dodatkowo umieszczony zaciśnięty oring, który uszczelnia całość instalacji, i specjalne urządzenie do zagniatania tych połączeń, mniejszych i większych.

Dwie bardzo duże instalacje tego typu zbudowaliśmy dla naszego klienta na baterii koksowniczej. Były to wykonania ze stali szlachetnych (zobacz). W trakcie filmu pokażemy przykład takiej instalacji w naszej Bazie Wiedzy, gdzie można zobaczyć dokumentację tego montażu – ok. 1,5 km instalacji wykonanej z rur i kształtek ze stali nierdzewnej. W instalacji tego typu mamy oczywiście możliwości wszelkich kombinacji, jeśli chodzi o przyłącza, trójniki redukcyjne, mufy połączeniowe – cały kompletny system, żeby zbudować układ sprężonego powietrza.

Jako ciekawostkę powiem, że zbudowaliśmy instalację akurat w tej właśnie formie, z takimi zaworami, instalację, w której badaliśmy i testowaliśmy przepływomierze niemieckiej firmy CS Instruments. Podłączaliśmy sprężone powietrze i dla każdej ze średnic rur badaliśmy jego przepływ. Instalacja pozostała nam jako przykład dla naszych klientów.

Przykładowy montaż 2 w 1: Aircom System + Geberit-Mapress

Obiecany trzeci przykład – mamy tu zastosowanie jednego i drugiego rozwiązania, czyli instalację aluminiową z rur Aircom oraz instalację w systemie Mapress Geberit. Instalacja jest praktycznie kompletna, zakończona zaworami kulowymi oraz złączkami wtykowymi. Tutaj mamy przykład reduktora do regulacji ciśnienia, o którym wspominałem Państwu we wcześniejszych filmach. Tutaj jest kompletna, zamontowana na beczce pompa hydrodynamiczna do transferu mediów wszelkiego rodzaju. W tym przypadku jest to olej, ale może być klej lub inny dowolny czynnik, do którego ta pompa może być użyta.

Tutaj widzimy także wspomniany w ostatnim filmie przewód hydrauliczny, służący do przesyłu medium. Wskutek ciśnienia podanego przez pompę medium jest transportowane do instalacji, następnie rozprowadzane do odbiorników. W tym przypadku są to przewody, mogące zasilać pistolety klejowe lub lakiernicze. Cała kompletna instalacja pneumatyczna. Dodatkowo, na potrzeby targów, chcieliśmy zaprezentować możliwość stworzenia instalacji z użyciem profili HILTI na portalu, umożliwiającego zabudowę tych elementów. Tutaj podstawa pod pompę membranową. Tutaj widzimy dodatkowe wzmocnienie służące do zamocowania punktów odbioru. Tutaj również całość układu zmontowana na potrzeby tej instalacji – podwójne uchwyty metal-guma, zaślepki.

Cała kompletna instalacja, którą (tutaj pokazaną w skali mikro) bardzo często montujemy u naszych klientów, w dziesiątkach, setkach metrów a nawet kilometrach rur po to, żeby można było zasilić różnorakie układy pracujące z użyciem sprężonego powietrza we wspominanych zakładach, serwisach samochodowych, wspomnianej baterii koksowniczej – wszędzie tam, gdzie medium zasilającym jest sprężone powietrze takie układy i instalacje są budowane i wykorzystywane. Przypomnę Państwu, że po prądzie, gazie i wodzie sprężone powietrze jest czwartym najczęściej używanym medium w przemyśle.

Zapraszam do odwiedzenia naszej Bazy Wiedzy, gdzie dzielimy się wiedzą w tym temacie. Tam również pokazujemy 7 najczęstszych błędów, które są popełniane przy budowie instalacji pneumatycznych.