Skip to main content

W wielu krajach japońska firma SMC jest synonimem słowa “pneumatyka”. Siłowniki pneumatyczne to wiodące produkty SMC, ale nie jedyne rozwiązanie dla przemysłu. W jaki sposób ułatwiamy dostęp do ponad 83 000 produktów SMC? Jak wyglądają moje doświadczenia z tą marką? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadam w poniższym materiale.

 

Po serii artykułów dotyczących różnych rozwiązań i produktów stosowanych w pneumatyce pora zaprezentować jednego z naszych znaczących partnerów jakim jest firma SMC. Przy okazji wykonam szybką podróż w czasie i krótko opisze swoje doświadczenia z SMC w trakcie studiów i pracy zawodowej.

Czy nadal produkty SMC budzą we mnie równie pozytywne emocje?

 

Po lekturze mojego tekstu dowiesz się:

 

Z czym kojarzona jest marka SMC?
Co zwraca największą uwagę największą uwagę w ich rozwiązaniach?
Jak oceniana jest marka SMC wśród użytkowników?
Co wpływa na to, że firma SMC jest chętnie wybierana jako dostawca nowoczesnych elementów pneumatyki?
Które siłowniki pneumatyczne SMC można uznać za wyznaczające trendy w rozwiązaniach napędów pneumatycznych?
Strefa marki SMC w sklepie air-com.pl
Ceny komponentów SMC
.

 

Moje zawodowe doświadczenie mówi mi..

Była to jedna z pierwszych światowych firm dostarczająca rozwiązania dla przemysłu, z którą spotkałem się, gdy jej produkty stanowiły wyposażenie stanowisk laboratoryjnych oraz robotów przemysłowych.

Były to czasy, kiedy dostęp do nowoczesnych elementów pneumatyki i automatyki był utrudniony i możliwość wykorzystywania najnowszych wtedy rozwiązań stanowiła bardzo dobrą bazę dla moich późniejszych zawodowych doświadczeń.

 

Z czym kojarzona jest marka SMC?

Odpowiedź wydaje się oczywista. SMC w niektórych krajach jest synonimem słowa pneumatyka. Moim zdaniem bardzo duży wpływ na taką opinię ma fakt, że jest to marka japońska.

Firma została założona w 1959 roku i od początku zajmuje się rozwiązaniami z zakresu elementów i sterowań pneumatycznych. Nikomu nie trzeba zatem tłumaczyć, że inżynieria japońska (co dobitnie wskazuje nasza wielka sympatia do samochodów japońskich) zawsze wprowadzała innowacyjne rozwiązania, które dodatkowo wsparte są niezwykłą starannością wykonania oraz bardzo wysoką trwałością.

Nie inaczej jest w pneumatyce. Wspominałem, że była to jedna z pierwszych firm z którą spotkałem się na początku mojej drogi zawodowej i moja opinia na temat produktów z tamtego okresu nie zmieniła się.

 

Co zwraca największą uwagę w rozwiązaniach SMC?

Odniosę się do moich doświadczeń, kiedy pierwszy raz miałem kontakt z produktami SMC i postaram się odpowiedzieć na pytanie czy nadal produkty SMC budzą we mnie równie pozytywne emocje.

Oczywiście, będąc studentem, parametry techniczne produktów SMC nie miały dla mnie tak dużego znaczenie (mam na myśli np. parametry przepływowe, czasy działania zaworów rozdzielających, trwałość itp). Zostały one zweryfikowane dopiero, kiedy zawodowo zacząłem się zajmować pneumatyką. Mogę stwierdzić, że całkowicie potwierdza się zdanie o wysokich kwalifikacjach japońskich inżynierów.

 

Co zatem sprawia, że można tą firmę polubić?

 

▶️ design produktów – inżynierowie z Sotokandy skupili się na połączeniu funkcjonalności z łatwością użytkowania,
▶️ estetyka wykonania,
▶️ bardzo dobre materiały katalogowe i zawarte w nich informacje techniczne,
▶️ jasno opisane zasady działania,
▶️ bardzo czytelny i prosty sposób oznaczenia wyrobów,
▶️ precyzyjne wykonanie i łatwość budowy układów pneumatycznych.

 

Po wielu latach pracy w branży do tych cech, zwłaszcza w dobie internetu, na pewno mogę dołożyć:

☑️ łatwe konfigurowanie nawet najbardziej skomplikowanych elementów (np. wysp zaworowych SMC),
☑️ pełny dostęp do modeli 3D,
☑️ bardzo dobre parametry techniczne,
☑️ bardzo szeroki zakres produkowanych elementów,
☑️ miniaturyzacja,
☑️ minimalizowanie mocy elektromagnesów i ogólny trend na poprawę efektywności energetycznej,
☑️ oferta produktów skierowane do określonych branży przemysłowych i warunków pracy (np. wykonania ATEX, przemysł spożywczy, chemiczny itp).

Na szczególną uwagę zasługują siłowniki pneumatyczne SMC, które uznawane są jako jedne z najlepiej sprawdzających się w każdych warunkach pracy.

 

Opinie o SMC wśród użytkowników

Posłużę się pewnym przykładem. Byłem wielokrotnie na targach w Hanowerze i podczas jednej z wizyt zaproszony zostałem do odwiedzenia pawilonu, w którym prezentowano tzw. „podróbki” oraz kopie produktów renomowanych marek. Były tam też elementy pneumatyki, a najczęściej kopiowanymi produktami były właśnie… wyroby SMC. To świadczy o tym, jaką reputację i zaufanie posiada marka firma SMC na świecie.

 

Co wpływa na to, że firma SMC jest chętnie wybierana jako dostawca nowoczesnych elementów pneumatyki?

Jest kilka czynników, które wpływają na bardzo wysoką popularność rozwiązań dla przemysłu rodem z SMC, zwłaszcza wśród producentów maszyn i urządzeń:

☑️ światowy zasięg firmy i szeroki dostęp do produktów i wsparcia technicznego,
☑️ bardzo wysoka trwałość elementów (zwłaszcza siłowników pneumatycznych SMC i rozdzielaczy),
☑️ stosowanie zaawansowanych rozwiązań technicznych oraz materiałów i uszczelnień,
☑️ możliwość wykonywania kompletnych układów pneumatyki na elementach jednego producenta począwszy od złączek i przewodów, przez siłowniki pneumatyczne SMC i rozdzielacze SMC, a skończywszy na zaawansowanych rozwiązaniach sterowania, systemach robotyki i systemach podciśnienia.

 

 

Sprawdź jak oszczędzać sprężone powietrze z produktami SMC

 

 

Które siłowniki pneumatyczne SMC wyznaczają trendy w napędach pneumatycznych?

Na temat siłowników pneumatycznych napisałem już kilka artykułów (np. artykuł  o siłowniku pneumatycznym dwustronnego działania).

Chciałbym zaprezentować siłowniki pneumatyczne SMC z prowadzeniem typu MGP, MGJ, MGQ.

Siłowniki pneumatyczne SMC z prowadzeniem zostały zaprojektowane dla przenoszenia dużych obciążeń w maszynach i oprócz podstawowej funkcji siłownika, czyli wytwarzania siły posiadają dodatkowe funkcjonalności:

➡️ mają zabezpieczone przed obrotem tłoczysko i są odporne na siły boczne,
➡️ mają prowadnice z łożyskami ślizgowymi lub kulkowymi,
➡️ wyposażone są w płytkę do której można mocować oprzyrządowanie lub chwytaki,
➡️ służą do wykonywania manipulatorów przemysłowych,
➡️ mogą być stosowane w systemach handlingowych,
➡️ wyposażone są w magnes współpracujący z czujnikami położenia tłoka.

 

Siłowniki pneumatyczne SMC: czy to jedyny atut japońskiej firmy? - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Siłowniki pneumatyczne SMC z prowadnicami znalazły zastosowanie w wielu rozwiązaniach stosowanych we wszystkich branżach przemysłu.

 

Siłowniki pneumatyczne SMC: czy to jedyny atut japońskiej firmy? - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

 

Cena produktów i siłowników SMC

Rozwiązania japońskiej firmy nie należą do najtańszych rozwiązań. Jak zawsze w przypadku produktów należących do grupy najlepszych na rynku należy zasygnalizować kwestie ceny. Oczywiście jest to kryterium indywidualne. Ale nawet zakładając, że nie jest to średnia półka cenowa, należy zdać sobie sprawę: otrzymujemy produkty najwyższej jakości, które gwarantują niezawodne działanie oraz brak przestojów produkcyjnych. Inwestycja, która w długoterminowej perspektywie czasowej, po prostu, się opłaca. Fakt ten możemy potwierdzić obserwując zachowania naszych Klientów w Air-Com Pneumatyka:

➡️ Użytkownicy maszyn i urządzenia z elementami pneumatyki japońskiego SMC nigdy nie zgłaszają negatywnych uwag co do ich jakości.

 

Inny szczególny fakt zasługuje na podkreślenie. W dobie rosnących cen energii to poszukiwanie oszczędności związanych z wykorzystaniem na co dzień sprężonego powietrza nabiera jeszcze większego znaczenia. Producenci włączają do swojej oferty rozwiązania oferujące realne oszczędności. Takie komponenty oferuje dla każdej branży przemysłu japoński producent.

 

 

 

Siłowniki pneumatyczne SMC: czy to jedyny atut japońskiej firmy? - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Oferta produktów SMC zawiera większość elementów tego producenta, które dostępne są z naszego magazynu z krótkim czasem dostawy. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w zakładce SMC na naszej stronie internetowej.

Zachęcam do kontaktu w celu sprawdzenia dostępności oraz warunków handlowych. Jeśli pojawią się z Waszej strony dodatkowe pytania – napiszcie do mnie.

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.