Skip to main content

Niestandardowe siłowniki pneumatyczne stosowane są w tych układach napędowych w których z uwagi na specyficzne warunki pracy nie mogą być stosowane produkty katalogowe. Jak zidentyfikować, że siłownik nie będzie standardowy? Co my możemy zrobić, że sprostać Waszym potrzebom?

Siłowniki pneumatyczne bardzo często goszczą na łamach Bazy Wiedzy. Dotyczy to zwykle siłowników pracujących w standardowych warunkach lub wykonanych zgodnie z normami wymiarowymi ISO 15552, ISO 6432 lub ISO 21287.

Siłownik pneumatyczny dwustronnego działania – poradniki.
Sprawdź tematy klikając w bannery poniżej

Jak dobrać siłownik pneumatyczny?

Dobór siłownika pneumatycznego nie stanowi problemu i w takim przypadku zastępujemy je naszymi produktami zobacz które dostępne są w ciągu 24 godzin. Wykonujemy też ich regenerację. Jakie są możliwości i czy zawsze jest to opłacalne? O tym przeczytasz w tym artykule .

Bardzo często zdarza się jednak, że w układach napędowych stosowane są siłowniki pneumatyczne które nie są wyrobami katalogowymi lub standardowe siłowniki ze względu na warunki pracy nie mogą być stosowane. Co zrobić w takim przypadku? Jak zidentyfikować że siłownik nie jest standardowy? W jaki sposób możemy zaproponować wykonanie siłownika niestandardowego? 

Czego dowiesz się z tego artykułu?

⏺️ Dlaczego konstruktorzy używają siłowników nietypowych?
⏺️ Na czym polega nietypowe wykonanie siłownika?
⏺️ Z jakimi problemami wiąże się dla użytkowników posiadanie siłowników niestandardowych?
⏺️ Czy można zastępować siłowniki niestandardowe wykonaniami katalogowymi?
⏺️ W jaki sposób rozwiązujemy problemy klientów wykonując siłowniki niestandardowe?
⏺️ Niestandardowe siłowniki pneumatyczne – nasze realizacje


Siłowniki niestandardowe mogą stanowić problem dla użytkowników, którzy w wielu przypadkach nie mają dostępu do elementów oryginalnych ze względu na np. wycofanie ich z oferty lub znaczny koszt i długie terminy dostawy.

Dlaczego konstruktorzy używają siłowników nietypowych?

W swojej praktyce zawodowej spotkałem się z siłownikami nietypowymi zarówno od strony projektowanych przeze mnie urządzeń jak również przy konsultacjach z Klientami przy doborze ich siłowników. Znam zatem ten problem z punktu widzenia konstruktora jak i użytkownika.

Wydaje się, że przy takiej ilości wersji i odmian siłowników nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego siłownika pneumatycznego.

Dlaczego zatem sięga się po wykonania nietypowe?

⏺️ Konstrukcja maszyny nie pozwala na użycie siłownika standardowego np. ze względu na ograniczone miejsce pod zabudowę lub kinematykę ruchu mechanizmów.
⏺️ Od siłownika pneumatycznego wymaga się dodatkowych funkcji np. blokowania po wysunięciu toczyska czy regulacji skoku.
⏺️ Siłowniki pneumatyczne pracują w specyficznych warunkach gdzie występuje:
◾ duże zapylenie,
◾ środowisko korozyjne lub agresywne,
◾ wysoka temperatura,
◾ atmosfera wybuchowa,
◾ dynamiczne obciążenia (np. siły promieniowe) lub inne siły mogące spowodować, często spotykane, urywanie gwintów na tłoczysku
⏺️ Producenci maszyn wymuszają na firmach zajmujących się produkcją siłowników wykonania tzw. exclusive czyli do konkretnych maszyn i urządzeń – przykładem są tu maszyny drukarskie.

Na czym polega wykonanie niestandardowe siłownika pneumatycznego?

Często nasi Klienci zwracają się do nas z prośbą o dobór siłownika pneumatycznego, którego nie mogą znaleźć w katalogach. To już powinno być odpowiedzią na pytanie, ale z naszego doświadczenia siłowniki niestandardowe (bardzo często nazywane też siłownikami specjalnymi) można sklasyfikować według następujących kryteriów:

⏺️ siłowniki niestandardowe w których dokonano zmian wymiarowych lub konstrukcyjnych dotyczących min:
◾ średnicy tłoczyska,
◾ wymiaru i rodzaju gwintu na tłoczysku,
◾ wymiarów przyłączy sprężonego powietrza,
◾ wydłużenia tłoczyska,
◾ wykonania otworu przelotowego w tłoczysku,
◾ wykonania tłoczyska bez gwintu,
◾ malowania siłowników farbami antykorozyjnymi.

⏺️ siłowniki pneumatyczne ze zmianami wprowadzonymi ze względu na warunki pracy (dodatkowe zgarniacze – zobacz, materiały kwasoodporne, nietypowe uszczelnienia do pracy w wysokich temperaturach lub odporne na substancje chemiczne).

⏺️ siłowniki całkowicie zaprojektowane do danej maszyny posiadające inne wymiary gabarytowe i rozwiązania konstrukcyjne, które nie można przyporządkować do żadnych typowych grup siłowników.

Z jakimi problemami wiąże się dla użytkowników posiadanie siłowników niestandardowych?

Na bazie własnych doświadczeń napiszę, że wiąże się to z trzema aspektami:

1️⃣ z brakiem dostępu do zamienników ze względu na wykonania wyłącznie dla producentów maszyn i urządzeń lub bardzo długie terminy dostawy
2️⃣ z wysokimi kosztami zakupu
3️⃣ z wycofaniem z oferty przez producentów danych typów siłowników lub po prostu brakiem możliwości zidentyfikowania siłownika.

Czy można zastępować siłowniki niestandardowe wykonaniami katalogowymi?

Odpowiedź na to pytanie podsuwa mi moje wieloletnie doświadczenie:

▶️ jeżeli zmiany dotyczą jedynie wymiarów lub cech związanych z konstrukcją siłownika to łatwiej i taniej jest przekonstruować np. jego mocowanie w maszynie pod wymiar siłownika standardowego.
▶️ w przypadku pracy siłownika niestandardowego w warunkach otoczenia innych niż katalogowe można zastosować odpowiednie uszczelnienia lub materiały z jakich wykonane są części siłownika.

Zachęcam do kontaktu z naszymi specjalistami w przypadku konieczności doboru siłownika niestandardowego, gdyż każdy taki przypadek należy traktować indywidualnie.
▶️ Napisz do nas ◀️

Aby w sposób prawidłowy zidentyfikować siłownik specjalny potrzebne są nam niezbędne informacje np. dotyczące skoku siłownika. Metody pomiaru skoku znajdzie czytelnik w naszym filmie Jak zmierzyć skok siłownika pneumatycznego.

W jaki sposób rozwiązujemy problemy Klientów wykonując siłowniki niestandardowe?

Jesteśmy producentem siłowników pneumatycznych dlatego łatwiej jest nam pomóc w doborze, a następnie wykonać siłownik niestandardowy.

W moim artykule o regeneracji siłowników pneumatycznych zobacz tutaj z przedstawiłem czym dysponujemy, a najważniejsze jest:

☑️ Posiadamy odpowiedni park maszynowy do produkcji komponentów siłowników pneumatycznych,
☑️ dysponujemy szerokim asortymentem:
◾ uszczelnień standardowych i specjalnych,
◾ materiałów do produkcji siłowników – tuleje, tłoczyska i pokrywy,
◾ materiałów używanych podczas montażu – odpowiednie smary przeznaczone do smarowania uszczelnień siłowników pneumatycznych, tulejki, pierścienie prowadzące, magnesy,
☑️ posiadamy odpowiednie stanowiska do odbioru siłowników pod względem działania i szczelności.

Korzystając z wieloletniego doświadczenia naszych pracowników wykonaliśmy już bardzo dużą ilość siłowników nietypowych i specjalnych.

Niestandardowe siłowniki pneumatyczne – wykonania Air-Com Pneumatyka

Chcę zaprezentować kilka przykładów rozwiązań siłowników niestandardowych, które zostały wyprodukowane w naszej firmie.

Siłownik pneumatyczny ze zblokowanymi tłoczyskami do układu dozowania

Siłownik wieloskokowy do podajnika

Siłownik niestandardowy z prowadzeniem zewnętrznym do imadła pneumatycznego

Siłownik pneumatyczny z automatyką – wykonanie specjalne

Niestandardowe siłowniki pneumatyczne - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Zaprezentowane siłowniki niestandardowe zostały wykonane z zastosowaniem standardowych komponentów z zachowaniem wymiarów gabarytowych oraz wszelkich wymagań zgodnie z ustaleniami z Klientem.

Podsumowanie: niestandardowe siłowniki pneumatyczne na zamówienie

Air-Com Pneumatyka-Automatyka zajmuje się nie tylko oferowaniem siłowników standardowych ale także wykonywaniem siłowników niestandardowych (specjalnych). Zachęcamy Państwa do kontaktu który pozwoli na właściwe zidentyfikowania siłownika oraz przedstawienie korzystnej oferty.

Zobacz naszą realizację: w czym pomaga metalowy zgarniacz?

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.