Skip to main content

Ucho stalowe lub stalowe widełki do siłownika pneumatycznego. Ich wysoka jakość i wykonanie zapewniają większą trwałość na trudne i wymagające warunki pracy. Czy stosowaliście je w swoich aplikacjach?

Często w naszych tekstach publikowanych w Bazie Wiedzy pojawiają się tematy związane z siłownikami pneumatycznymi. Pora zatem zająć się omawianiem elementów bez których prawidłowa ich praca w maszynach i urządzeniach byłaby niemożliwa. Tematem mojego artykułu są stalowe akcesoria służące do montażu siłowników pneumatycznych znormalizowanych ISO15552.

Stalowe akcesoria do siłowników pneumatycznych ISO15552 - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Co będziesz wiedział po lekturze poradnika?

W jakim celu stosuje się stalowe elementy mocujące do siłowników pneumatycznych ISO15552?
Do jakich innych siłowników pneumatycznych elementy montażowe zgodne z ISO15552?
Jaką przewagę posiadają ucho stalowe i widełki stalowe w porównaniu do elementów aluminiowych?
Stalowe akcesoria do siłowników pneumatycznych – wybrane produkty
Do jakich polecane są stalowe akcesoria zgodne z ISO15552?

Normy wymiarowe związane z siłownikami pneumatycznymi

Temat Norm wymiarowych dla siłowników pneumatycznych omówiłem w tym artykule. Najistotniejsze z tego zagadnienia jest to, że Norma wymiarowa ISO15552 (poprzednio ISO6431) obejmuje także elementy mocujące do siłowników. Warto więc już na wstępie zapamiętać, że:

Siłownik i elementy mocujące ze stali zastosowane do jego montażu są w pełni wymienne pomiędzy różnymi dostawcami i producentami.

Stalowe akcesoria do siłowników pneumatycznych ISO15552 - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

W jakim celu stosuje się stalowe elementy mocujące do siłowników pneumatycznych ISO15552?

Pytanie dla większości Czytelników może być nazbyt oczywiste, bo przecież w jakiś sposób należy siłownik w maszynie lub urządzeniu zamontować. Chcę zwrócić uwagę na inny aspekt stosowania elementów mocujących: zastosowanie właściwego elementu mocującego wpływa zasadniczo na trwałość i niezawodność zarówno siłownika pneumatycznego jak i urządzenia w którym jest on stosowany.

Jako przykład może tu służyć zamocowanie siłownika w sposób “sztywny” bez stosowania końcówek widełkowych lub końcówki z przegubem kulowym oraz np. ucha prostego typu UA-B co często prowadzi do uszkodzenia uszczelnień (zwłaszcza tłoczyska), wycierania się tulejki prowadzącej lub w skrajnym przypadku urwaniem gwintowanej końcówki tłoczyska.

Zastosowanie elementów pozwalających na ruch siłownika skutecznie eliminuje te problemy, dodatkowo niweluje drobne niedokładności montażowe i błędy wykonania konstrukcji w której umieszczono siłownik.

Do jakich innych siłowników pneumatycznych pasuje ucho stalowe i widełki zgodne z ISO15552?

Elementy mocujące stalowe zgodne z Normą ISO15552 można stosować:

▶️ do siłowników znormalizowanych zgodnych z ISO15552 oraz ISO6431o średnicach od D32 do 200 mm
▶️ do siłowników kompaktowych zgodnych z ISO21287 (od średnicy D32)
▶️ do siłowników kompaktowych D125-D160.
▶️ do siłowników w wykonaniach specjalnych z rozstawem śrub montażowych zgodnych z ISO6431.
▶️ do siłowników o dużych średnicach ISO15552 D160-D320

Jaką przewagę posiadają ucho i widełki stalowe w porównaniu do elementów aluminiowych?

Najważniejszą różnicą jest znacznie większa wytrzymałość elementów stalowych nad wykonanymi z aluminium, co pozwala na przenoszenie bardzo dużych obciążeń – a w praktyce umożliwia zasilanie siłownika pneumatycznego maksymalnym dopuszczalnym dla niego ciśnieniem sprężonego powietrza i uzyskanie większych sił działania.

Dodatkowo elementy mocujące stalowe do siłowników pneumatycznych:

✔️ dopuszczone są do stosowania w niektórych strefach zagrożonych wybuchem (np. w górnictwie)
✔️ można stosować w miejscach gdzie stosowanie aluminium jest niedopuszczalne,
✔️ posiadają powłokę lakierniczą która zdecydowanie zwiększa ich odporność na wpływ czynników zewnętrznych i atmosferycznych oraz wpływa na estetykę maszyn w których są zastosowane.

Stalowe akcesoria do siłowników pneumatycznych

Do jakich aplikacji polecane są stalowe akcesoria zgodne z  ISO15552?

Elementy mocujące ze stali można oczywiście zamiennie stosować z wykonanymi z aluminium, ale są szczególne aplikacje do których takie elementy są dedykowane:

✔️ urządzenia w których stosowane są siłowniki typu TANDEM lub wielokrotne zobacz (o zwielokrotnionej sile działania),
✔️ siłowniki hydrauliczne wykonane zgodnie z Normą ISO15552 (stosowane jako napędy specjalne w obrabiarkach),
✔️ urządzenia i maszyny w których stosowane są siłowniki pneumatyczne o średnicach D160-D320,
✔️ maszyny z silnie obciążonymi napędami gdzie możliwe jest powstawanie drgań podczas pracy urządzenia,
✔️ urządzenia w których występują zmienne obciążenia oraz siły udarowe (systemy ryglowania, zaciski pneumatyczne, systemy dozowania i sortowania, prasy pneumatyczne itp.).

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.