Skip to main content

Smarownica pneumatyczna posiada swoje zalety. To wygoda, automatyzacja i oszczędność czasu poświęconego na obsługę instalacji. Jak użytkowanie wygląda w praktyce? Dlaczego wycieki oleju są w pewnych branżach niedopuszczalne?

Studium przypadku – smarowanie instalacji sprężonego powietrza

Instalacja pneumatyczna zamontowana u naszego Klienta wymagała stosowania smarownic pneumatycznych, niezbędnych do  prawidłowej pracy używanych w firmie narzędzi pneumatycznych (klucze pneumatyczne udarowe do odkręcania kół). Narzędzia pneumatyczne wymagają ciągłego smarowania, co wiąże się z dużym zużyciem oleju i koniecznością stałego jego uzupełniania.

Ciekawostki pneumatyczne: smarownica pneumatyczna Futura OL12F - Baza Wiedzy - Air-Com Pneumatyka

Problemy z uzupełnianiem oleju w smarownicy powietrza

W standardowych smarownicach zamontowanych w tej instalacji wymagało to uciążliwego odłączania zasilania i indywidualnego napełniania zbiorników smarownic olejem po ich opróżnieniu. Powodowało to m.in. straty czasu. Przestój w pracy instalacji sprężonego powietrza w przypadku wielu branż to realne koszty. Poza tym uzupełnianie oleju było niewygodne gdyż odbywało się przez niewielkie otwory wlewowe lub po odkręceniu zbiornika.

Smarownica sprężonego powietrza Futura OL12F z funkcją automatycznego napełniania zbiornika

Mówiąc w skrócie: rola smarownicy z automatycznym uzupełnianiem oleju polega na samoczynnym uzupełnianiu oleju w zbiorniku bez konieczności odcinania zasilania.

napełnianie smarownicy olejem

Zaproponowano zastosowanie smarownicy FUTURA OL 12F, która posiada możliwość napełniania zbiornika olejem bez konieczności odłączania sprężonego powietrza. Napełnianie odbywa się w łatwy i wygodny sposób, przez podłączenie przewodu zasilającego w olej do kanistra lub pojemnika oraz naciśnięciu znajdującego się na smarownicy przycisku.

Przytrzymanie wciśniętego przycisku sprawia, że olej jest automatycznie zasysany do zbiornika smarownicy, co jest czynnością prostą i jednocześnie nie powoduje zanieczyszczenia podłogi hali produkcyjnej lub warsztatu wylewającym się olejem. Po wymianie starych smarownic praca stała się wygodna i komfortowa (min. osoba dolewająca olej nie brudziła się nim), bez konieczności przerywania działania narzędzi i urządzeń pneumatycznych.

Ważna uwaga: są branże, jak np. przemysł spożywczy, farmaceutyczny, drzewny, w których wycieki oleju powstające podczas jego uzupełniania (z uwagi na produkcję w tzw. czystych pomieszczeniach) są niedopuszczalne.

Smarownica pneumatyczna Futura: podsumowanie

✅ wygoda,
✅ automatyczne napełnianie,
✅ oszczędność czasu poświęconego na obsługę instalacji,
✅ brak konieczności wyłączenia instalacji z cyklu pracy,
✅ ogólna czystość w pomieszczeniach,
✅ możliwość stosowania w tzw. pomieszczeniach czystych.

Produkt omawiamy w artykule

▶️ Smarownica sprężonego powietrza FUTURA OL12F – zobacz

Zobacz materiały oraz tematy, które mogą Cię zainteresować

▶️ Separator cyklonowy: a komu to potrzebne?
▶️ Wzmacniacz ciśnienia jako tańsza alternatywa dla sprężarki?
▶️ Zawór zaciskowy pneumatyczny: czy może zastąpić zawór kulowy?
▶️ Osuszacz sprężonego powietrza: jaki wybrać?

Rafał Piszcz

Mgr inż. automatyk. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Od 25 lat zawodowo związany z branżą pneumatyki i techniki płynowej. W swojej karierze zawodowej zajmował się m.in. projektowaniem elementów i układów pneumatyki, doradztwem technicznym, certyfikowaniem wyrobów. Autor referatów i prowadzący sympozja dotyczące pneumatyki. W Air-Com Pneumatyka-Automatyka wchodzi w skład Działu eCommerce sklepu air-com.pl. Na potrzeby Bazy Wiedzy redaguje teksty poradnikowe i instruktażowe. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne dla klientów, w trakcie których korzysta z autorskiej tablicy dydaktycznej.